transmastné kyseliny

Transmastné kyseliny, trans nenasycené mastné kyseliny neboli TFA (zkratka pochází z anglického názvu trans fatty acids) jsou nenasycené mastné kyseliny, jejichž „vnitřní“ (chemická) struktura se vyznačuje nezvykle „rovnou“ molekulou, která je důsledkem tzv. trans dvojné vazby mezi atomy uhlíku. Tělo takovou molekulu neumí rozpoznat a neumí s ní zacházet, proto transmastné kyseliny představují pro organismus nebezpečí. Příklady transmastných kyselin jsou kyselina elaidová a kyselina vakcenová.

Obrázek: Chemická struktura kyseliny elaidové. Barevně jsou odlišeny atomy různých chemických prvků: uhlíku (černá), vodíku (bílá) a kyslíku (červená). (Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain)

Transmastné kyseliny vznikají mimo jiné při ztužování (hydrogenaci) tuků – nacházejí se tedy například v různých roztíratelných rostlinných tucích. Vznikají také při smažení a zahřívání oleje na velmi vysoké teploty. V některých potravinách (například v mléce a mase) se transmastné kyseliny v malém množství vyskytují i přirozeně: vznikají například působením mikroorganismů v bachoru přežvýkavců. Častá konzumace transmastných kyselin může mít nepříznivý vliv na hladinu krevních lipidů, zvyšovat riziko silné nadváhyobezity a ischemické choroby srdeční.

Z transmastných kyselin se skládají trans tuky.

Viz také trans-, mastné kyseliny, nasycené mastné kyseliny, nenasycené mastné kyseliny.

Související příspěvky: