Jaké choroby nejčastěji postihují žíly dolních končetin a jakým způsobem je možné jim předcházet? Zdroje věnované prevenci, rizikovým faktorům, příčinám, příznakům, diagnostice a léčbě křečových žil, bércových vředů, hluboké žilní trombózy a otoků nohou.
Více v kategorii Srdce, krevní oběh a cévy
Články na NZIP
-
Křečové žíly (varixy): základní informace
Křečové žíly neboli varixy jsou rozšířené žíly různé velikosti, které vznikají nejčastěji na povrchových žilách dolních končetin. Rodinná dispozice je obvykle v pozadí oslabení žilní stěny a nedostatečnosti žilních chlopní, které jinak napomáhají návratu žilní krve k srdci.
-
Srdce: struktura a funkce
Srdce je sval velikosti pěsti. Bije přibližně 80× za minutu, což za 80 let života činí více než 3 miliardy úderů a 200 milionů litrů přepravené krve. Nervový systém srdce je do značné míry nezávislý na centrální nervové soustavě, jeho činnost však může být stimulována autonomním (vegetativním) nervovým systémem – to se projevuje například tak, že srdce bije silněji při strachu, panice nebo naopak při radosti.
-
Parenterální výživa
Jako parenterální výživu označujeme výživu podávanou infuzemi do žil. Parenterální výživa se využívá při nefunkčnosti trávicího traktu. Parenterální podání roztoků pak zajistí dostatek živin, které by nesnesl trávicí trakt.
-
Vrozené srdeční vady: časté formy
Spektrum vrozených srdečních vad sahá od nezávažných poruch, které mají minimální efekt na kardiovaskulární systém a někdy se dokonce spontánně vyléčí bez vnějšího zásahu, až po velmi vážné vady, které mohou bez léčby vést k předčasné smrti. Pravděpodobně nejčastější vrozenou vadou je defekt komorového septa, jehož podíl na vrozených srdečních defektech je okolo 30 %. Všechny ostatní poruchy jsou vzácnější a žádná z nich již nedosahuje ani 10% podílu na celkovém počtu vrozených srdečních vad.
Doporučené zdroje
-
Křečové žíly
Zdroje věnované příčinám, rizikovým faktorům, komplikacím, průběhu vyšetření a léčbě křečových žil, včetně různých metod jejich odstranění. Pozornost je věnována podpůrným prostředkům, které jsou doporučovány při postižení nohou křečovými žilami.
-
Transplantace srdce
Kdy byla poprvé provedena transplantace srdce? Pro koho je operace vhodná a jakou vyžaduje přípravu? Kde se tato unikátní operace provádí a jak probíhá? Která opatření následují po operačním výkonu a jak se žije lidem s transplantovaným srdcem? Informace, které se týkají transplantace srdce naleznete v uvedených zdrojích.
-
Lymfedém
Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě lymfedému. Kde se nejčastěji vyskytuje a která onemocnění může doprovázet lymfatický otok či jaké mohou být jeho komplikace? Jaký význam má při uvedených potížích lymfodrenáž, rehabilitace nebo tejpování? Odpovědi na tyto otázky naleznete v uvedených příspěvcích.
-
Hemoroidy
Zdroje věnované prevenci, příznakům, diagnostice a způsobu léčby hemoroidů.