Zdroje věnované rizikovým faktorům, projevům, diagnostice a léčbě nádorů hlavy a krku. Dozvíte se, které nádory řadíme do této skupiny, z jakého důvody jsou těžko rozpoznatelné, koho nejčastěji postihují a jak žijí lidé, kterým byl diagnostikován nádor v oblasti hlavy nebo krku.
Více v kategorii Nádorová onemocnění
Články na NZIP
-
Deprese: diagnóza
Lékař diagnostikuje depresi na základě různých příznaků a s přihlédnutím k životní situaci pacienta. Používá přitom různé diagnostické metody: velmi důležitý je anamnestický rozhovor, provedeno může být i neurologické vyšetření. Při diagnostice deprese se lékař řídí podle tzv. hlavních příznaků a případných dalších příznaků. Objevit se mohou i tělesné příznaky. Je-li stanovena diagnóza deprese, lze ji dále klasifikovat jako lehkou, středně těžkou nebo těžkou formu. Deprese se mohou vyskytovat jednorázově nebo opakovaně. Lékař může vyslovit diagnózu deprese na základě charakteristických příznaků a poté, co vyloučí jiná onemocnění.
-
AVMinority, z.s.
Spolek AVMinority sdružuje a podporuje osoby s arteriovenózní malformací (AVM) hlavy a krku. Snaží se přispět ke zkvalitnění života lidí postižených AVM hlavy a krku a k rozšíření povědomí o tomto onemocnění u laické i odborné veřejnosti.
-
Angína
Jako angína jsou označovány akutní záněty krčních mandlí a jejich okolí. Mohou se projevovat jako samostatné záněty, nejčastěji patrových mandlí (akutní tonzilitidy), nebo jako součást nebo komplikace zánětů horních dýchacích cest. Původcem angín jsou bakterie nebo viry. U pacientů s poruchou imunity, při chronické léčbě na potlačení imunity, u diabetiků, při AIDS nebo při chronickém průběhu mohou být infekce mykotického (plísňového) původu.
-
Infekce lidskými papilomaviry (HPV)
Lidský papilomavirus (zkratka HPV pochází z anglického názvu human papillomavirus) je nejčastější pohlavně přenosnou infekcí. Většina sexuálně aktivních mužů a žen se v průběhu svého života s virem setká. HPV mohou způsobit genitální bradavice ale i zhoubné nádory – nejčastěji rakovinu děložního čípku, ale také rakovinu zevních rodidel (vulvy), pochvy (vaginy), penisu, análního otvoru a nádory v oblasti hlavy a krku.
Doporučené zdroje
-
Hodgkinův lymfom
Zdroje věnované příznakům, diagnostice a léčbě Hodgkinovy nemoci (Hodgkinův lymfom). Dozvíte se, z čeho se skládá a k čemu slouží lymfatický systém, jakým způsobem funguje LYMFOM HELP a také najdete příběhy lidí, kterým byla diagnostikována tato nemoc.
-
Zhoubné nádory tlustého střeva a konečníku
Zdroje věnované prevenci, rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice a léčbě rakoviny tlustého střeva.
-
Zhoubné nádory mozku a míchy
Zdroje věnované rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice a léčbě nádorů mozku a míchy. V příspěvcích je vysvětlen rozdíl mezi zhoubným a nezhoubným či primárním a sekundárním nádorem mozku. Pozornost je také zaměřena na nejčastější typy nádorů, které postihují centrální nervovou soustavu.
-
Zhoubné nádory slinivky břišní
Zdroje věnované rizikovým faktorům, projevům, diagnostice a možnostem léčby rakoviny slinivky. Dozvíte se, jaká je funkce slinivky, proč je rakovina slinivky často odhalena až v pozdním stádiu a která další onemocnění mohou postihnout slinivku.