Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Odpočinek, relaxace a sport
  • Letní sporty a zdraví
  • Aktuální: Cyklistické úrazy

Cyklistické úrazy

Letní sporty a zdraví
Autor: Státní zdravotní ústav

Obliba cyklistiky v poslední době narůstá – cyklistika patří k nejoblíbenějším a zároveň nejčastěji provozovaným sportům vůbec. S tím bohužel narůstá i počet zranění, k nimž dochází. K lehčím zraněním patří tržné rány, oděrky, poranění obličeje, k těm závažnějším patří zlomeniny – zejména klíční kosti, úrazy hlavy, otřesy mozku a úmrtí. Každoročně je na českých silnicích usmrceno několik desítek cyklistů [1], z toho naprostá většina v důsledku poranění hlavy. U cyklistů je až 75 % smrtelných úrazů způsobeno zraněním hlavy.

Je možné předcházet úrazům u cyklistů?

Ano. A pokud ne můžeme zcela vyloučit úraz, můžeme omezit jeho následky. Vždy při jízdě na kole používejte přilbu. Až tři čtvrtiny úmrtí cyklistů jsou způsobeny úrazem hlavy. Přilba zabrání 85 % případů poranění hlavy a téměř 90 % poranění mozku! Cyklisté bez přilby podstupují téměř 20× vyšší riziko smrti!

Nošení přilby je nutné i u dospělých. Zatímco počet smrtelných úrazů u dětských cyklistů výrazně poklesl, u dospělých je registrováno v ČR každoročně 50–60 smrtelných úrazů. V naprosté většině se jedná o cyklisty, kteří byli v okamžiku dopravní kolize bez přilby!

Jak si vybrat správnou přilbu?

Cyklistická helma chrání čelo, spánek a zátylek – to jsou hlavní nárazové body. Má být lehká (u dětí cca 200 g, u dospělých 300 g), aby nezatěžovala krk. Nesmí tlačit ani padat – řemínek zajišťuje, aby dobře držela. Helma se světlými barvami a reflexním vzorem je lépe viditelná. Přilbu, která utrpěla velký náraz, je třeba vyměnit!

Co dalšího můžeme pro bezpečnou jízdu na kole udělat?

K více než čtvrtině smrtelných úrazů u cyklistů dochází v noci. Proto je pro cyklisty rovněž vhodné pestré světlé oblečení s reflexními prvky. Reflexní materiál je při osvětlení reflektorem vozidla vidět až na 200 m, tedy až na 3× větší vzdálenost než bílé oblečení a na 10× větší vzdálenosti než oblečení modré. Až 30 % cyklistů by mohlo zůstat naživu, pokud by používali reflexní prvky

Bezpečnost zvýšíme i řádným vybavením kola. Za snížené viditelnosti musí být kolo vybaveno světlometem svítícím bílým světlem vpředu a stálým nebo blikajícím červeným světlem vzadu. Vpředu musí být bílá odrazka, vzadu červená a na pedálech a v paprscích kol oranžová. Pro zvýšení bezpečnosti je vhodné vše doplnit minimálně reflexními proužky na botách a oděvu, přilbě a případně i na vlastním kole.

Nejdůležitější zásady bezpečné jízdy na kole

1. Dbejte na stav kola

2. Snažte se vidět a být viděni

3. Vyhněte se alkoholu a omamným látkám

Alkohol a omamné látky neužívejte před jízdou, ale ani během ní. Jízdou pod vlivem alkoholu či omamných látek ohrožujete sebe i ostatní. V případě postihu je na vás pohlíženo stejně jako na řidiče motorového vozidla.

4. Pečlivě si naplánujte trasu své cesty

Vydejte se jen na cestu, kterou zvládnete – snažte se vyhnout příliš rušným komunikacím. Respektujete, že chodník je pouze pro chodce – výjimkou jsou pouze dětští cyklisté do věku deseti let. V maximální míře využívejte vyznačené cyklopruhy, koridory a stezky.

5. Buďte ohleduplní a předvídaví

6. Komunikujte s okolím

V případě jakékoliv změny směru dávejte včas znamení paží, obzvlášť při odbočování vlevo a ujistěte se, že jej ostatní zaregistrovali, teprve potom proveďte potřebnou změnu. Při jízdě využívejte i sluch. Vyhněte se poslechu hlasité hudby či telefonování a psaní SMS za jízdy, protože výrazně omezují vaši soustředěnost a kontakt s okolím.

7. Jezděte při pravém okraji a s rozestupy

Ve vozovce i na stezce jezděte vpravo, přitom ale dodržujte bezpečný odstup od překážek, zejména od parkujících automobilů. Dejte si pozor na vozidla, která zastavila, nebo zastavují, především na vystupující a otevírání dveří. Při jízdě ve skupině jezděte za sebou s dostatečnými rozestupy a ve velké skupině se rozdělte na několik menších.

8. Dávejte pozor na mrtvé úhly

Především řidič rozměrnějšího vozidla (autobus, nákladní vozidlo), které začíná odbočovat nebo vyjíždět ze zastávky, kvůli mrtvému úhlu ve zpětném zrcátku prakticky nemá šanci cyklistu vedle svého vozidla vidět. Proto nepodjíždějte odbočující vozidla a neobjíždějte zleva vozidlo, které signalizuje, že se rozjede. Nezapomínejte také, že rozměrnější vozidla při zatáčení vybočují do stran.

9. Kolo při opuštění dobře zabezpečte

Bytelným zámkem připoutejte kolo k pevnému objektu a na dobře viditelném místě, a to současně za rám a alespoň přední kolo (zadní se hůře demontuje).

10. Kolizi se zraněním nahlaste

Pokud dojde ke kolizi se zraněním nebo podezřením na zranění, okamžitě ji telefonicky nahlaste. Přivolejte na místo Policii ČR (tel. 158), v případě závažnějšího zranění také zdravotnickou záchrannou službu (tel. 155), kde v případě potřeby dostanete také instrukce pro nejnutnější pomoc zraněným.

Související odkazy

  1. Nehody cyklistů a jejich následky (odkaz vede na web nakolejensprilbou.cz)
  2. Zvadová Z., Nejedlá M., Janata H., Filipová V., Mrázová K.: Prevence úrazů a otrav u dětí a dospívajících. Státní zdravotní ústav, Praha 2018. (odkaz vede na PDF soubor na webu szu.cz, 21.2 MB)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Letní sporty a zdraví

Úrazy související s užíváním skateboardů, inline bruslí apod.

Největší nebezpečí představuje užívání skateboardů, inline bruslí a jiného sportovního náčiní na...

Druhy pohybových aktivit

Jízda na kole

Jízda na kole je obvykle doporučována jako aktivita pro obézní pacienty, diabetiky a další pacien...

Dětství a dospívání

Prevence popálenin

Popáleniny jsou jedním z nejhorších úrazů, které mohou člověka postihnout. Průměrně je 1 % obyvat...

Alkohol

Regulace alkoholu

Alkohol patří mezi tzv. legální drogy, tj. návykové látky, jejichž prodej není zákonem zakázán. Z...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 27.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI