Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Oči
  • Aktuální: Poruchy barvocitu

Poruchy barvocitu

Kategorie: Oči – více z kategorie
Autor: gesundheit.gv.at

Jak již vyplývá z názvu této oční vady, při poruchách barvocitu dochází k poruše normálního barevného vidění. To se projevuje různě intenzivním omezením vnímání jedné, několika nebo všech druhů barev. V závislosti na povaze onemocnění se v této souvislosti mluví o částečné barvosleposti, úplné barvosleposti nebo daltonismu.

Ilustrační obrázek Poruchy barvocitu

V rámci diagnostiky může lékař provádět různá vyšetření. Léčba vrozených poruch barvocitu dosud neexistuje, ale je možné je korigovat různými pomůckami.

Poruchy barvocitu – co to je?

Poruchy barvocitu se projevují menší vnímavostí vůči určitým barvám. Postižený člověk tak například za příznivých podmínek může určité barvy vnímat, ale za horších podmínek nikoli. Odborné termíny pro jednotlivé typy poruch barvocitu jsou protanopie (postižený nevnímá červenou barvu), deuteranopie (postižený nevnímá zelenou barvu) a tritanopie (postižený nevnímá modrou barvu).

Pokud pacient vůbec nerozlišuje jednotlivé barvy, mluví se o tzv. částečné barvosleposti (například červenozelené barvosleposti). Jsou známy i výpadky vnímání dvou různých barev. Barvoslepost nebo porucha barvocitu se často týká ztráty rozlišovací schopnosti v červenozelené oblasti.

V případě úplné barvosleposti (achromatopsie) se jedná o úplném selhání funkce čípků (světločivných buněk v oku, viz článek Oko: struktura a funkce), které mají nezastupitelnou úlohu v barevném vidění. Postižený člověk tak nedokáže vnímat ani rozlišovat žádné barvy. Může vnímat pouze různé stupně jasu a odstíny „šedi“. Úplná barvoslepost se vyskytuje velmi zřídka.

Lidé postižení poruchami barvocitu nebo barvoslepostí nesmějí vykonávat některá povolání, např. řídit tramvaj, autobus nebo letadlo. Problémy se mohou projevit i povolání, u kterých je barvocit důležitý, jako např. v módním průmyslu, v malířských firmách apod.

Poruchy barevného vidění mohou být vrozené. Na pozměněném vnímání barev se však mohou podílet i různé poruchy funkce žluté skrvny (macula lutea) nebo očního nervu (viz článek Oko: struktura a funkce). Barevné vnímání mohou negativně ovlivňovat i některé léky, případně otrava alkoholem.

Diagnóza poruch barvocitu

Oční lékař odebere anamnézu a provede různá vyšetření. Může přitom používat tzv. pseudoizochromatické tabulky (tabulky s různě barevnými skvrnami, které dohromady vytvářejí číslice) nebo speciální přístroj, tzv. anomaloskop.

Léčba poruch barvocitu

Dosud neexistuje žádný způsob léčby vrozených vad vnímání barev. Léčena mohou být pouze onemocnění či stavy, které vedou k pozměněnému vnímání barev. Konkrétními příklady jsou onemocnění žluté skvrny či otrava alkoholem.

Na koho se mohu obrátit?

Poruchu barvocitu nebo barvoslepost diagnostikuje a pacienta o tomto onemocnění informuje oční lékař (neboli oftalmolog či odborný lékař v oboru oční lékařství). Ten může zároveň navrhnout případná léčebná opatření.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Související témata: Oči: základní informace, Onemocnění sítnice, Refrakční vady a vetchozrakost, Šilhání a tupozrakost, Záněty a podráždění očí, Zelený a šedý zákal


Více v kategorii Oči

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek Oko: struktura a funkce

    Oko: struktura a funkce

    Oči: základní informace

    Oko se skládá z mnoha různých struktur, které ve složitém souladu dohromady provádějí různé úkony, např. chrání oko a poskytují mu živiny, zejména jsou však nezbytné pro vidění a tím i pro orientaci.

  • Ilustrační obrázek Věkem podmíněná makulární degenerace

    Věkem podmíněná makulární degenerace

    Onemocnění sítnice

    Věkem podmíněná makulární degenerace (často se používá zkratka AMD z anglického výrazu age-related macular degeneration) je onemocnění centra sítnice, tzv. žluté skvrny. Má zásadní vliv na zrak a život postižených.

  • Ilustrační obrázek k článku „Odchlípení sítnice“

    Odchlípení sítnice

    Onemocnění sítnice

    Odchlípení sítnice (lat. amotio retinae, ablatio retinae) znamená, jak již vyplývá ze samotného názvu, uvolnění sítnice. Tento stav může mít závažné důsledky. Aby nedošlo k následnému oslepnutí, je většinou nezbytné neprodleně zahájit léčbu. Při odchlípení sítnice totiž nemohou být světločivné buňky (viz článek Oko: struktura a funkce) dostatečně zásobovány a odumírají. Neléčené odchlípení sítnice vede prakticky vždy k úplnému oslepnutí, a to většinou již během několika dnů, nejvýše týdnů.

  • Ilustrační obrázek Degenerativní onemocnění sklivce

    Degenerativní změny sklivce

    Oči

    Sklivec udržuje tvar oční bulvy a stabilizuje ji (viz článek Oko: struktura a funkce). Gelovitá konzistence sklivce zároveň udržuje sítnici v její pozici a brání jejímu odchlípení. Sklivec obsahuje velmi vysoký podíl vody (98 %) a je průhledný. Díky tomu může světlo bez překážek dopadat až na sítnici (viz článek Vidění). Tvar i funkce sklivce mohou být poškozeny v důsledku tzv. degenerativních procesů. Patologické (chorobné) procesy mohou vést ke krvácení do sklivce, sklivcovým zákalkům nebo i k odchlípení sklivce. Důsledkem může být snížení zrakové ostrosti nebo rušivé vjemy v zorném poli (člověk např. vidí skvrny).

Doporučené zdroje

  • Slepota

    Oči

    Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a možnosti léčby slepoty. Jaké existují technologie a pomůcky pro nevidomé a jakým způsobem jsou lidé se ztrátou zraku schopni se zapojit do běžného života? Otázky na tyto odpovědi, spolu s dalšími informacemi, které se týkají poškození zraku, naleznete v uvedených příspěvcích.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 20.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace