Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Rady pacientům
  • Léčivé přípravky a zdravotnické prostředky
  • Aktuální: Co je a co není léčivý přípravek?

Co je a co není léčivý přípravek?

Kategorie: Léčivé přípravky a zdravotnické prostředky – více z kategorie
Autor: Ministerstvo zdravotnictví České republiky

Pro běžného spotřebitele je mnohdy velmi obtížné rozlišit, zda nabízený výrobek je léčivým přípravkem, zdravotnickým prostředkem nebo doplňkem stravy, vzhledem ke skutečnosti, kdy například řada doplňků stravy má podobné složení jako léčivé přípravky (multivitaminy, glukosamin, bylinné čaje, extrakt z jinanu dvoulaločného, aescin apod.).

Ilustrační obrázek Jak rozeznat léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a doplňky stravy?

Navíc u řady výrobků nabízených prostřednictvím internetového prodeje je prezentován preventivní či léčebný účinek, ačkoliv je zřejmé, že se nejedná o registrovaný léčivý přípravek.

Proto uvádíme pro spotřebitele následující doporučení:

V případě, kdy si spotřebitel není jistý, zda se jedná o léčivý přípravek nebo jinou kategorii výrobků (např. doplněk stravy), doporučujeme navštívit stránky Státního ústavu pro kontrolu léčiv www.sukl.cz, kde v Databázi léků lze vyhledat všechny registrované léčivé přípravky v ČR podle názvu. Pokud daný výrobek v Databázi léků na www.sukl.cz není uveden, je zřejmé, že nabízený výrobek není registrovaným léčivým přípravkem.

Na neseriózní nabídky výrobků na webových stránkách nebo v tisku může spotřebitele upozornit skutečnost, že 

  • nabídka neuvádí kontakt na výrobce či distributora (velmi časté nabídky na internetu),
  • nabídka neuvádí přesné složení výrobku a množství jeho složek,
  • nabídka na doplňky stravy poukazuje na doporučení lékařů, ačkoliv u doplňků stravy to není možné, a současně je velmi časté, že na českých a zahraničních stránkách k danému výrobku bývá uvedena stejná fotografie lékaře, ale s jiným jménem,
  • nabídka odkazuje na výsledky klinických studií, což může být zavádějící, neboť nelze srovnávat klinické studie u doplňků stravy či kosmetických přípravků s klinickými studiemi prováděnými za dodržení přísných podmínek
  • u léčivých přípravků, 
  • nabídka je líbivá a slibuje „zázraky“ (často léčba nádorových onemocnění),
  • nabídka u doplňků stravy uvádí zavádějící informaci „výrobek je schválen Ministerstvem zdravotnictví“. Do 31. 12. 2014 byla problematika doplňků stravy v kompetenci Ministerstva zdravotnictví, které však doplňky stravy neschvalovalo, doplňky stravy byly pouze notifikovány (tj. oznámeny). Od 1. 1. 2015 je problematika doplňků stravy v kompetenci Ministerstva zemědělství, kde rovněž nejsou doplňky stravy schvalovány, ale pouze notifikovány.

Léčivé přípravky, jejichž výdej je vázán na lékařský předpis, jsou vydávány pouze v kamenné lékárně a není možný jejich zásilkový výdej. Upozorňujeme na to, že na internetu se objevuje řada zejména zahraničních nabídek i na zásilkový výdej léčivých přípravků, jejichž výdej je v České republice vázán na lékařský předpis, které se mohou pro pacienty zdát cenově výhodné, ale existuje zde riziko zaslání padělaného léčivého přípravku.

Padělaný léčivý přípravek je jakýkoli léčivý přípravek s nepravdivými údaji o jeho totožnosti, včetně obalu a označení na obalu, názvu nebo složení, původu nebo historie. Padělané léčivé přípravky mohou ohrozit zdraví pacientů buď tím, že obsahují méně kvalitní léčivé a pomocné látky nebo obsahují nesprávné množství těchto látek či v neposlední řadě neobsahují žádné léčivé látky. V krajním případě mohou padělané léčivé přípravky obsahovat látky, které jsou pro lidský organismus škodlivé (blíže viz http://www.nebezpecneleky.cz/).

Léčivé přípravky, jejichž výdej není vázán na lékařský předpis (tzv. „volně prodejné léčivé přípravky“) lze zakoupit buď v kamenné lékárně, nebo prostřednictvím zásilkového výdeje (internetová nabídka lékárny), přičemž před nákupem léků prostřednictvím zásilkového výdeje doporučujeme zkontrolovat, zda má lékárna na webových stránkách s nabídkou léků dostupné a současně funkční logo, které umožňuje ověřit, že je lékárna pro zásilkový výdej schválená (blíže viz http://www.olecich.cz/).

obrázek 1 k článku Co je a co není léčivý přípravek?

Doplňky stravy doporučujeme nakupovat buď v kamenné lékárně či internetové lékárně.

Zdravotnické prostředky, jejichž výdej je vázán na lékařský předpis tzn. poukaz, lze uplatnit v lékárně, specializované výdejně zdravotnických prostředků nebo prostřednictvím zásilkového výdeje. Zdravotnické prostředky, jejichž výdej není vázán na poukaz a jejich používání není spojeno s rizikem, je možné si zakoupit i v běžné obchodní síti (např. náplast, obvazy, vata).

V případě pochybností, o jakou kategorii výrobku se v nabídce jedná, doporučujeme spotřebiteli obrátit se na lékárníka či lékaře.

Související odkazy

  • Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL)
  • o lécích.cz – poznejte své léky
  • nebezpečné léky.cz – hrozby a nebezpečí padělaných léků
  • Lékárny s internetovými nabídkami léků musí mít logo (olecich.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Léčivé přípravky a zdravotnické prostředky

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek Co je a co není léčivý přípravek?

    Jak rozeznat léčivé přípravky, zdravotnické prostředky, doplňky stravy a kosmetické přípravky?

    Léčivé přípravky a zdravotnické prostředky

    V České republice je obchodováno značné množství výrobků, jejichž účelem je pozitivně ovlivňovat lidský organismus a napomáhat jeho správnému fungování (například léčivé přípravky či zdravotnické prostředky). V praxi jsou za léčivé přípravky často zaměňovány zejména zdravotnické prostředky, doplňky stravy a kosmetické přípravky.

  • Zdroj: Pexels.com

    Reklama na léčivé přípravky

    Léčivé přípravky a zdravotnické prostředky

    Léky jsou komoditou, která je regulovaná striktními pravidly od okamžiku začátku vývoje, přes registraci i po celou dobu, kdy jsou uváděny na trh. Účelem všech těchto regulací je zajištění ochrany zdraví společnosti (veřejného zdraví) i zdraví jednotlivců. Proto i oblast reklamy na léky je regulovaná pravidly stanovenými v zákoně.

  • Ilustrační obrázek Elektronický recept (eRecept)

    Elektronický recept (eRecept)

    Průvodce zdravotním systémem

    Elektronický recept (eRecept) je recept vystavený v elektronické podobě. Jinými slovy se jedná o informaci o předepsaných lécích, která se uloží do Centrálního úložiště elektronických receptů – databáze, která je součástí systému eRecept. Hlavním rozdílem oproti klasickému listinnému receptu, se kterým se pacienti setkávali až donedávna, je identifikační znak (identifikátor jedinečný pro každý recept).

  • Ilustrační obrázek Kosmetika a zdraví

    Kosmetika a zdraví: úvod

    Spotřebitelské výrobky a zdraví

    Kosmetické přípravky jsou běžnou součástí našeho života a používáme je již od narození. Oprávněně tedy požadujeme, aby všechny kosmetické přípravky byly bezpečné, aby deklarovaná funkce odpovídala skutečnosti a byla ověřena pomocí příslušných testovacích postupů a metod. Proto existují přísná pravidla pro jejich vývoj, hodnocení a vlastní výrobu.

Doporučené zdroje

  • Nakládání s nepoužitelnými léčivy

    Léčivé přípravky a zdravotnické prostředky

    Nevíte, jak nakládat s léčivy s prošlou dobou použitelnosti či nepoužitelnými z jiného důvodu? Všechny důležité informace jsou přehledně sepsány na Portálu veřejné správy.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 20.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace