Počet výsledků: 16

Otevřít filtraci

OFF-stav je výraz používaný v souvislosti s Parkinsonovou nemocí. Označuje stav, kdy předepsané antiparkinsonikum nevykazuje žádný účinek. Je to způsobeno tím, že s progresí (postupem) onemocnění se v mozku tvoří čím dál méně dopaminu. Kromě toho je mozek čím dál méně schopen dodanou levodopu skladovat a postupně ji spotřebovává. Viz také ON-stav, ON-OFF fluktuace.

Wearing-off je výraz pocházející z angličtiny, který se používá v souvislosti s Parkinsonovou nemocí. Označuje komplikaci, která se může objevit po několika letech užívání levodopy. Wearing-off se projevuje tím, účinek levodopy „vyprchá“ nebo se sníží ještě předtím, než je čas na další dávku. Pacient tak má pocit, že další dávku léku potřebuje dříve než obvykle.

ON-OFF fluktuace je výraz používaný v souvislosti s Parkinsonovou nemocí. Označuje časté změny mezi dobrou a špatnou pohyblivostí, tzn. mezi ON-stavy a OFF-stavy. ON-OFF fluktuace mohou mít značný dopad na celý průběh pacientova dne, výrazně znesnadňovat zvládání jeho všedních denních činností a celkově zhoršovat kvalitu jeho života. Viz také ON-stav, OFF-stav.

Akutní stav v souvislosti s lékařstvím je náhlý nebo naléhavý zdravotní stav, kterému je třeba věnovat zvýšenou pozornost. Většina akutních stavů vyžaduje lékařskou péči. Viz také akutní.

Předinfarktový stav je jiný výraz pro nestabilní anginu pectoris. Viz také infarkt.

Výživový stav je zdravotní stav konkrétního člověka, který je ovlivňován příjmem a využíváním živin obsažených v jeho/její výživě. Viz také výživa.

ON-stav je výraz používaný v souvislosti s Parkinsonovou nemocí. Popisuje fázi onemocnění, kdy antiparkinsonika fungují dobře a pacient se může bez problémů pohybovat. Viz také OFF-stav, ON-OFF fluktuace.

Šokový stav je jiný název pro šok.

Kyselina šťavelová se přirozeně vyskytuje v mnoha potravinách, ale její nadměrný příjem ve stravě může být zdraví škodlivý. Šťavelan vápenatý (sloučenina odvozená od kyseliny šťavelové) je totiž nejčastěji se vyskytující součástí ledvinových kamenů. Kyselina šťavelová byla poprvé izolována ze šťovíku (lat. Oxalis), odtud pochází i její anglický název oxalic acid. Poměrně vysoký obsah kyseliny šťavelové mají zejména zástupci brukvovité zeleniny (např. zelí, brokolice či růžičková kapusta), ale také petržel a rebarbora. Viz také kyselina.

Život ohrožující stav je stav, který lze včasným zásahem léčit, avšak léčba může selhat. Život ohrožující stav je obvykle krátkodobý, s akutním nebo neočekávaným začátkem. Život ohrožující stav se může (ale nemusí) vyskytnout v souvislosti s již existujícím život omezujícím stavem. Viz také život omezující stav.

Zobrazeno 1 až 10 z 16

Počet výsledků