Počet výsledků: 34

Otevřít filtraci

ACE-inhibitory je jiný název pro inhibitory ACE.

Inhibitory ACE, ACE-inhibitory neboli ACEI (zkratka pochází z anglického názvu angiotensin-converting enzyme inhibitors) jsou léky, které se užívají především k léčbě hypertenze a srdečního selhání. Viz také inhibitor, angiotenzin-konvertující enzym (ACE).

Inhibitory acetylcholinesterázy, inhibitory cholinesterázy neboli AChEI (zkratka pochází z anglického názvu acetylcholinesterase inhibitors) jsou léky, které se používají při léčbě některých typů demence (tzv. antidementiva). Tyto léky blokují acetylcholinesterázu – enzym, který rychle rozkládá acetylcholin (jeden z neurotransmiterů). Snížená hladina acetylcholinu bývá pozorována například u demence s Lewyho tělísky a je spojena se zhoršením kognitivních funkcí v časné fázi onemocnění. Bylo zjištěno, že AChEI pomáhají snižovat závažnost časných stadií demence tím, že blokují odbourávání acetylcholinu. Nelze od nich však očekávat ani vyléčení demence, ani oddálení progrese onemocnění. Příklady inhibitorů acetylcholinesteráz jsou donepezil, galantamin a rivastigmin. Viz také inhibitor, acetylcholin.

ACE je zkratka pro angiotenzin-konvertující enzym.

ACEI je zkratka pro inhibitory ACE.

ACE2 je zkratka pro angiotenzin-konvertující enzym 2.

Acetylcholin je neurotransmiter, který se uplatňuje v synapsích mezi nervovými buňkami (neurony) a svalovými buňkami (myocyty). Obrázek: Zjednodušeně znázorněná chemická struktura acetylcholinu. Konec každé úsečky (není-li na ní zakreslen atom jiného chemického prvku, v tomto případě kyslíku či dusíku) znázorňuje jeden atom uhlíku. (Zdroj: By NEUROtiker - Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2125698) Viz také cholin.

Acesulfam draselný, acesulfam K nebo nebo jen zkráceně acesulfam je synteticky (uměle) připravené náhradní sladidlo, které je přibližně 200krát sladší než sacharóza (řepný cukr), ale neobsahuje žádné kalorie: v trávicím traktu se rychle vstřebává, vylučován je močí ve zcela nezměněné podobě. Obrázek: Chemická struktura acesulfamu draselného. Barevně jsou odlišeny atomy různých chemických prvků: uhlíku (šedá), vodíku (bílá), kyslíku (červená), dusíku (modrá), síry (žlutá) a draslíku (fialová). (Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain) Viz také náhradní sladidla.

Kyselina acetylsalicylová neboli ASA (zkratka pochází z anglického názvu acetylsalicylic acid) je nesteroidní protizánětlivý lék, který se prodává pod názvy Acylpyrin, Aspirin aj. Kyselina acetylsalicyová působí zároveň jako: analgetikum – tlumí bolest, antipyretikum – sráží horečku, antiflogistikum – působí proti zánětu, antiagregans – snižuje krevní srážlivost tím, že ovlivňuje funkci krevních destiček. Pozor! Kyselina acetylsalicylová se nesmí podávat dětem do 12 let. U dětí jsou totiž tyto léky (tedy Aspirin, Acylpyrin apod.) možnými spouštěči tzv. Reyeova syndromu, který může skončit závažným poškozením mozku nebo dokonce úmrtím. Viz také kyselina, nesteroidní protizánětlivé léky.

Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu neboli SSRI (zkratka pochází z anglického názvu selective serotonin reuptake inhibitors) jsou léky, které se používají zejména při léčbě deprese. SSRI zabraňují tomu, aby byl serotonin přepravován ze synaptické štěrbiny zpět do váčků v presynaptickém zakončení nervové buňky; díky tomu je v synaptické štěrbině k dispozici větší množství serotoninu. SSRI se řadí mezi inhibitory zpětného vychytávání. Příklady SSRI jsou citalopram, fluoxetin apod. Viz také inhibitor, serotonin, antidepresiva.

Zobrazeno 1 až 10 z 34

Počet výsledků