somatostatin

Somatostatin je hormon, který tlumí (inhibuje) tvorbu a uvolňování (sekreci) několika dalších hormonů, včetně růstového hormonu, tyreotropního hormonu, cholecystokininu a inzulinu. Tento hormon reguluje celou řadu tělesných funkcí – a inhibuje nejen sekreci uvedených hormonů, ale i činnost trávicího traktu a tvorbu nových buněk, ať už normálních nebo nádorových. Somatostatin může působit i jako neurotransmiter v nervovém systému.

Somatostatin vzniká ve více místech v těle, zvláště pak v nervovém a trávicím systému:

  1. Důležitým místem vzniku somatostatinu je hypothalamus (oblast mozku, která řídí sekreci hormonů z hypofýzy – oblasti umístěné těsně pod ním). Somatostatin z hypotalamu inhibuje sekreci růstového hormonu a tyreotropinu.
  2. Kromě toho somatostatin vzniká v D-buňkách slinivky břišní; přímo ve slinivce pak inhibuje sekreci dalších pankreatických hormonů, konkrétně inzulinu a glukagonu.
  3. Somatostatin vzniká i v trávicím traktu, kde působí lokálně na snížení sekrece žaludeční šťávy a motility trávicího traktu, a také inhibuje sekreci gastrointestinálních hormonů, včetně gastrinu a sekretinu.

Somatostatin a jeho analoga se někdy používají i jako léčivé přípravky, například u pacientů s akromegalií, u některých onkologických pacientů apod. Somatostatin se řadí mezi peptidové hormony.