dihydrotestosteron

Dihydrotestosteron neboli DHT (zkratka pochází z anglického názvu dihydrotestosterone) je pohlavní hormon, který vzniká enzymatickou přeměnou testosteronu. Na dihydrotestosteron je přeměněno téměř 10 % testosteronu, které denně vznikne v těle dospělého člověka. Tato přeměna se odehrává ve varlatech a v prostatě (u mužů), ve vaječnících (u žen) a také v kůži a v některých dalších částech těla, například v játrech (u obou pohlaví).

  • U mužů: Předpokládá se, že zvýšená produkce dihydrotestosteronu může být zodpovědná za začátek puberty u chlapců, a projevuje se zejména růstem pohlavních orgánů (penisu, varlat a šourku) a rozvojem sekundárních pohlavních znaků (pubické ochlupení, vousy, „ohryzek“). Dihydrotestosteron způsobuje také růst prostaty a předpokládá se, že v kombinaci s testosteronem způsobuje projevy mužského sexuálního chování. Dihydrotestosteron je mnohonásobně silnější než testosteron: mnoho účinků, které jsou obecně připisovány testosteronu, se projeví až po jeho přeměně na dihydrotestosteron.
  • U žen: O významu dihydrotestosteronu v ženském organismu je toho známo mnohem méně. Nicméně je známo, že od puberty dále způsobuje většinu růstu tělesného ochlupení, včetně pubického ochlupení.

Dihydrotestosteron se řadí mezi steroidní hormony, přesněji řečeno mezi androgeny.

Obrázek: Zjednodušeně znázorněná chemická struktura dihydrotestosteronu. Konec každé úsečky (není-li na ní zakreslen atom jiného chemického prvku, např. kyslíku nebo vodíku) znázorňuje jeden atom uhlíku. (Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain)

Viz také mužské pohlavní hormony, testosteron.