Zdroje věnované původci, prevenci, nákaze, příznakům, diagnostice a léčbě tetanu. Kde všude se může vyskytnout bakterie vyvolávající tetanus a jakým způsobem se dostane do lidského těla? Kdy je nutné vyhledat odbornou pomoc? Odpovědi na tyto otázky a další informace o tetanu najdete v uvedených příspěvcích.
Více v kategorii Infekční nemoci
Články na NZIP
-
Tetanus
Původcem je bakterie Clostridium tetani, která produkuje neurotoxin vyvolávající onemocnění zvané tetanus (strnutí šíje). Projevuje se výraznými tonickými křečemi příčně pruhovaného svalstva. Bez lékařské pomoci (chirurgické ošetření rány, podání antibiotik, séra) končí často úmrtím v důsledku zástavy srdce nebo kolapsu dýchacího systému.
-
Úhrada očkování
Od roku 2012 jsou na základě novely zákona č. 48/1997 o veřejném zdravotním pojištění očkovací látky hrazené z prostředků veřejného zdravotního pojištění, tedy zdravotními pojišťovnami. Očkovací látky jsou zcela zdarma v případě pravidelného očkování v souladu s platnou vyhláškou o očkování. V případě nepovinných hrazených očkování je u vyjmenovaných druhů očkování stanovena vždy jedna vakcína jako plně hrazená, v případě více dostupných očkovacích látek je možnost si na dražší očkovací látku doplatit.
-
Záškrt (difterie)
Záškrt je znám od starověku a před zavedením očkování patřil k hlavním příčinám dětské nemocnosti a úmrtnosti. Nejčastěji se projevuje jako těžká angina s šedavými pablánami, které vedou ke zúžení hrtanu i hltanu a k dušení. Původcem onemocnění jsou bakterie Corynebacterium diphteriae, případně zvířecí druhy Corynebacterium ulcerans a Corynebacterium pseudotuberculosis.
-
Černý kašel (dávivý kašel, pertuse)
Černý kašel (pertuse) je vysoce nakažlivé onemocnění, které se přenáší vzdušnou cestou, tedy kapénkami, které vznikají zejména při mluvení, kašlání a smrkání. Vyskytuje se především u dětí, ale mohou se nakazit i dospělí. Černý kašel je nejzávažnější pro novorozence a kojence, zejména pro děti mladší 4 měsíců.
Doporučené zdroje
-
Národní strategie očkování proti černému kašli (pertusi)
Výskyt černého kašle (pertuse) od počátku 90. let 20. století v České republice stoupá. V období dospívání a dospělosti je pozorována zvýšená úmrtnost. Dospělí jsou možným zdrojem onemocnění pro novorozence a neočkované děti. Vzhledem k současné epidemiologické situaci Národní imunizační komise (NIKO) doporučuje v podmínkách ČR minimálně jednou v dospělosti aplikaci posilující dávky proti pertusi, jako součást kombinované vakcíny proti diftérii, tetanu a pertusi, obsahující nízkou dávku antigenu všem obyvatelům ve věku do 65 let.
-
Doporučení Národní imunizační komise (NIKO) pro očkování těhotných žen proti černému kašli (pertusi)
Černý kašel (odborně „pertuse“) je vysoce infekční bakteriální onemocnění, jehož výskyt v rozvinutých zemích od 80. let 20. století roste napříč všemi věkovými skupinami. Černý kašel je obzvláště nebezpečný pro dosud neočkované nebo neúplně očkované malé děti, u nichž mohou v případě onemocnění nastat závažné komplikace nebo i úmrtí. Národní imunizační komise (NIKO) proto doporučuje očkovat těhotné ženy jednou dávkou kombinované vakcíny proti černému kašli, záškrtu a tetanu, ideálně v třetím trimestru.
-
Tetanus
Zdroje věnované původci, prevenci, nákaze, příznakům, diagnostice a léčbě tetanu. Kde všude se může vyskytnout bakterie vyvolávající tetanus a jakým způsobem se dostane do lidského těla? Kdy je nutné vyhledat odbornou pomoc? Odpovědi na tyto otázky a další informace o tetanu najdete v uvedených příspěvcích.
-
Doporučení České vakcinologické společnosti ČLS JEP pro očkování proti invazivním meningokokovým onemocněním
Meningokoková onemocnění patří mezi závažná přenosná infekční onemocnění, která jsou vyvolána bakterií Neiserria meningitidis. Doporučení České vakcinologické společnosti ČLS JEP z 15. ledna 2018 je dostupné v české i v anglické verzi.