Zdroje věnované popisu, příčinám, příznakům, diagnostice a léčbě narkolepsie. Dozvíte se, proč potřebuje člověk spát, zda je odpolední spánek prospěšný a jak by měl vypadat správný spánkový režim nebo na koho se obrátit v případě, že spíte nepřiměřeně dlouho. Informace o poruchách spánku naleznete v uvedených příspěvcích.
Více v kategorii Mozek a nervy
Články na NZIP
-
Deprese: jiné léčebné postupy
Při depresích se používají nejen léky nebo psychoterapie, ale také další léčebné postupy, jako je například terapie bděním nebo fototerapie. Jako další podpůrné opatření při překonávání deprese je doporučován pravidelný pohyb. Kromě toho je důležité, aby pacienti s depresí měli pokud možno pravidelný denní režim.
-
Zdravotní účinky hluku
Hluk může nepříznivě působit na lidské zdraví přímým fyzikálním působením na sluchový aparát, nepřímo na srdečně cévní systém. Může narušovat některé tělesné pochody a činnosti, např. spánek, řeč a osvojování čtení, a také působit na subjektivní pohodu člověka a obtěžovat.
-
Spánek a zdraví
Stejně jako potrava, pití, dýchání, tak i spánek a odpočinek patří mezi základní biologické potřeby člověka a je nenahraditelný. Říká se, že jedna hodina spánku před půlnocí jsou jako dvě hodiny po půlnoci. Co můžeme udělat pro dobrý spánek?
-
Obezita a spánek
Vztah mezi nadváhou, obezitou a spánkem je zřejmý. Občas to funguje jako začarovaný kruh. Nedostatek spánku a/nebo nepravidelný spánek vede ke zvýšenému energetickému příjmu v průběhu dne především z důvodu prevence únavy a usínání. Následně dochází k vzestupu hmotnosti a k dalšímu zhoršování kvality spánku.
Doporučené zdroje
-
Poruchy spánku
Zdroje věnované příčinám, projevům a léčbě poruch spánku, zejména nespavosti, spánkovému deficitu, nočním můrám, chrápání a poruchám dýchání během spánku.
-
Meningitida
Zdroje věnované původci, prevenci, příznakům, nákaze, komplikacím, diagnostice a léčbě meningitidy (zánět mozkových blan). Dozvíte se, kterým příznakům je třeba věnovat zvýšenou pozornost, proč je nutné co nejdříve v případě potvrzení diagnozy zahájit léčbu a jakou věkovou skupinu nejčastěji postihuje toto onemocnění.
-
Roztroušená skleróza
Zdroje věnované příčinám, rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice a léčbě roztroušené sklerózy. Dozvíte se, jak žijí lidé, u kterých byla tato nemoc diagnostikovaná a také, že tato diagnóza nemusí nutně znamenat konec aktivního života.
-
Syndrom karpálního tunelu
Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě syndromu karpálního tunelu. Kde se nachází karpální tunel a jaká je jeho stavba? Kteří lidé tímto syndromem trpí, kdy je možné jej klasifikovat jako nemoc z povolání a jaký režim je doporučován po operaci karpálního tunelu? Nejen těmito otázkami se zabývají uvedené příspěvky.