Idiopatická plicní fibróza

Zdroje věnované popisu, rizikovým faktorům, projevům, diagnostice a léčbě idiopatické plicní fibrózy. Získáte informace o specializovaných pracovištích (Centra pro diagnostiku a léčbu intersticiálních plicních procesů), na kterých se provádí diagnostika a léčba této choroby. Není opomenuta ani plicní rehabilitace, která je důležitou součástí léčby.

Pokračujte na původní zdroj

Idiopatická plicní fibróza

Související témata: Astma, CHOPN, Chřipka


Více v kategorii Dýchací cesty a plíce

Články na NZIP

  • Astma: diagnóza

    Mnoho plicních onemocnění je často rozpoznáno až v relativně pozdním stadiu. Včasná diagnostika je však pro léčbu a dlouhodobý průběh onemocnění zásadní. Diagnóza v pozdním stadiu může znamenat, že změny jsou již trvalé a organismus na léčbu nebude reagovat, zatímco včasná léčba může pacientovi zajistit vyšší kvalitu života. V případě podezření na astma (např. v případě přetrvávajícího kašle) je třeba neprodleně provést vyšetření plic a dýchacích cest. Je-li to možné, měla by být stanovena závažnost onemocnění a zjištěn spouštěč obtíží.

  • Zánět průdušek (bronchitida)

    Odborným termínem bronchitida se označuje zánět průdušek, tedy zánět dolní části dýchacích cest. Bronchitida je nejčastěji komplikací akutního zánětu horních cest dýchacích. Zánět může být virový i bakteriální, vzácněji může být způsoben dalšími původci (chlamydie, plísně, paraziti) nebo jiným drážděním, např. kouřením cigaret.

Doporučené zdroje