Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Životní prostředí a zdraví
  • Voda a zdraví
  • Aktuální: Zajímá vás kvalita vody, kterou pijete?

Zajímá vás kvalita vody, kterou pijete?

Kategorie: Voda a zdraví – více z kategorie
Autor: Státní zdravotní ústav

Nevhodná kvalita pitné nebo teplé vody může ohrozit lidské zdraví akutním nebo chronickým způsobem. Na této stránce se lze dozvědět, jaká konkrétní rizika z těchto vod hrozí, jaké jsou hygienické požadavky na bezpečnost těchto vod, jaké jsou senzorické nároky kladené v současnosti na pitnou vodu, kde je možno získat informace o kvalitě vody a jaký je podíl odpovědnosti spotřebitele na dodávce nezávadné vody, ať už je mu voda dodávána z veřejného vodovodu nebo je odkázán na vlastní studnu.

Ilustrační obrázek k článku „Zajímá vás kvalita vody, kterou pijete?“

Odebíráte vodu z veřejného vodovodu?

Pak máte podle zákona (č. 258/2000 Sb. ve znění pozdějších předpisů, § 3a, odst. 9) právo znát aktuální informace o kvalitě dodávané vody. Zákon totiž uvádí, že provozovatel vodovodu je povinen zajistit, aby na jeho internetových stránkách nebo způsobem v místě obvyklým byly veřejně přístupné aktuální informace o jakosti dodávané pitné vody a chemických látkách a chemických směsích použitých k úpravě této vody.

Pokud byste si chtěli porovnat, jak vypadá kvalita vody ve vašem vodovodu v kontextu celé republiky, můžete se podívat do souhrnné Zprávy o kvalitě pitné vody v ČR, kterou každý rok zpracovává a vydává Státní zdravotní ústav v Praze. Publikace je volně přístupná na webových stránkách SZÚ [1].

Nezapomeňte, že dodavatel vody odpovídá za kvalitu dodávané vody pouze po vodoměr a záleží také na vás, na vaší péči věnované domovnímu rozvodu vody, zda voda ve stejné kvalitě doteče až ke kohoutku v kuchyni. Přečtěte si Desatero správné péče o vnitřní vodovod a porovnejte si, jak se staráte u vás doma o rozvod vody vy.

Jste zásobováni vodou z vlastní studny?

Pak jste sami odpovědní za její údržbu a občasnou kontrolu kvality (nezávadnosti) vody. Státní zdravotní ústav vydal několik osvětových publikací pro majitele domovních studní, jak o ně správně pečovat. Např. leták „Vlastní studna: výhoda i riziko” nebo brožuru „Studna jako zdroj pitné vody“. Spolu s dalšími užitečnými materiály, např. jak správně sanovat studnu po povodni, je naleznete na webových stránkách SZÚ [2].

Související odkazy

  1. Monitoring pitné vody (odkaz vede na web szu.cz)
  2. Studny (odkaz vede na web szu.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Voda a zdraví

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek Kdo kontroluje dodržování pravidel o bezpečnosti hraček?

    Kdo kontroluje dodržování pravidel o bezpečnosti hraček?

    Hračky a zdraví

    Hračky jsou výrobky, které musí splňovat bezpečnostní a technické parametry tak, aby neohrožovaly zdraví dítěte. V ČR průběžně provádí kontroly dětských hraček, které jsou v nabídce a prodeji na českém trhu Česká obchodní inspekce (ČOI).

  • Ilustrační obrázek k článku „Role ministerstva zdravotnictví a jeho institucí“

    Role ministerstva zdravotnictví a jeho institucí

    Průvodce zdravotním systémem

    Stejně jako ostatní resorty je i ministerstvo zdravotnictví ústředním orgánem státní správy. Na starost má především oblast zdravotní péče a ochrany veřejného zdraví. Ministerstvo zdravotnictví rovněž řídí řadu dalších organizací.

  • Ilustrační obrázek Státní zdravotní ústav (SZÚ)

    Státní zdravotní ústav (SZÚ)

    Zdravotní systém

    Státní zdravotní ústav je příspěvkovou organizací ministerstva zdravotnictví. Jeho postavení a úkoly jsou stanoveny § 86 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a opatřením ministryně zdravotnictví čj: 31334/2002 ze dne 17. 12. 2002. Statutárním orgánem ústavu je ředitel, kterého jmenuje a odvolává na návrh hlavního hygienika České republiky ministr zdravotnictví. Sídlem ústavu je Praha.

  • Ilustrační obrázek Registr nemocí z povolání

    Registr nemocí z povolání

    Nemoci z povolání

    Výskyt a složení nemocí z povolání se od roku 1991 sleduje v Národním registru nemocí z povolání (dále jen „registr“) [1], který je součástí Národního zdravotnického informačního systému (NZIS). Do registru se hlásí každý případ uznané i ukončené nemoci z povolání, a to podle vyhlášky č. 373/2016 Sb. [2]

Doporučené zdroje

  • Desatero správné péče o vnitřní vodovod

    Voda a zdraví

    Nesprávně navržený a provedený vnitřní vodovod (domovní rozvod) pitné nebo teplé vody může mít dopad na kvalitu vody na kohoutku (nejen její senzorické znehodnocení, ale v některých případech i zdravotní závadnost), na dostupnost potřebného množství vody v požadovaném čase na všech místech objektu, na životnost potrubí domovního rozvodu, na hlučnost v objektu atd. Osvětový materiál Státního zdravotního ústavu seznamuje s nejdůležitějšími zdravotními aspekty vnitřních vodovodů a preventivních i nápravných opatřeních.

    Přejít na externí zdroj
  • Přenos plísňových onemocnění kůže a bradavic v plaveckých bazénech

    Voda a zdraví

    Koupání není pouze činnost zdraví prospěšná, ale představuje pro koupající se osoby určité riziko. Ve vodě bazénů a koupališť se mohou vyskytnout různé patogenní mikroorganismy (bakterie, viry, plísně, kvasinky, prvoci) a široké spektrum chemických látek, především vedlejších produktů dezinfekce. Zdrojem mikrobiální i chemické kontaminace je v prvé řadě člověk, proto je třeba vědět, jakým způsobem se v těchto zařízeních chovat, aby byla zdravotní rizika minimalizována.

    Přejít na externí zdroj
  • Jak se vyznat v balených vodách?

    Voda a zdraví

    Je důležité mít povědomí o základních údajích o složení kojeneckých, pramenitých a minerálních balených vod vyráběných v ČR, informace o jednotlivých typech balených vod a o výhodách i rizicích spojených s jejich konzumací, aby se spotřebitel dokázal v této problematice správně orientovat.

    Přejít na externí zdroj
  • Pijete vodu z watercooleru?

    Voda a zdraví

    Watercooler – česky doslova „ochlazovač vody“ – je zařízení pro čepování balené pitné vody z velkoobjemových vratných plastových lahví (barelů). Voda může být podle typu přístroje ochlazována, ohřívána nebo čepována při pokojové teplotě. Podobné zařízení může být napojeno také přímo na vodovod, kdy pak vodu obvykle navíc upravuje a teprve poté chladí či ohřívá, ale jeho problematika je poněkud odlišná, a proto na obsluhu těchto zařízení vydal SZÚ samostané doporučení.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 22.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace