Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Pohlavní orgány, pohlavní hormony
  • Onemocnění mužských pohlavních orgánů
  • Aktuální: Získané zakřivení penisu: co to je?

Získané zakřivení penisu: co to je?

Kategorie: Onemocnění mužských pohlavních orgánů – více z kategorie
Autor: gesundheit.gv.at

Zakřivení penisu (deviace penisu) označuje jakoukoliv odchylku tvaru penisu od přímé osy. Jde o nezhoubné onemocnění, které může být vrozené nebo získané. Zatímco vrozené zakřivení penisu je přítomno již od narození, získané zakřivení penisu se rozvíjí v průběhu života.

Ilustrační obrázek Získané zakřivení penisu

Zakřivení penisu se obvykle vyskytuje u mužů ve věku mezi 40 a 60 lety. Zakřivení penisu může probíhat ve všech směrech, takže penis může být ohnutý do strany (laterálně), nahoru (dorzálně) nebo dolů (ventrálně). Také může existovat zakřivení do vývrtky nebo zúžení. Přesné příčiny vzniku zakřivení penisu jsou však dodnes neznámé.

Získané zakřivení penisu je v medicíně označováno jako induratio penis plastica (IPP, Peyronieho choroba). Výchozím bodem onemocnění je zánětlivá reakce v dutině topořivého tělesa, které obklopuje penis (tunica albuginea). Následkem tohoto zánětu se vytvoří zjizvená tkáň, která je zodpovědná za vznik fibrózních plaků (vláknitých uzlíků).

Zakřivení způsobené plaky

Vzniklé plaky v prostoru topořivých těles tvoří vláknité valy, které lze nahmatat jako ploché, podlouhlé uzlíky. Ty mohou mít různou velikost a mohou být rozloženy po celé délce penisu. Plaky se zpravidla vytvářejí na horní, boční a spodní části penisu. Někdy může dojít také ke kalcifikaci v placích.

Plaky pak způsobují, že se penis při erekci zakřiví. Důvodem je to, že se topořivé těleso v oblasti zatvrdnutí nemůže zcela roztáhnout. Za určitých okolností ovlivňují plaky také krevní oběh tím, že utlačují krevní cévy a způsobují tak kromě zakřivení penisu také erektilní dysfunkci. Pokud se zakřivený penis odchýlí výrazně od osy, může to vést k bolestem při erekci a k problémům při pohlavním styku, nebo je styk dokonce nemožný. Ale také emocionální stres a strach z důvodu zakřivení penisu mohou silně ovlivnit sexuální život.

Akutní a stabilní fáze

Získané zakřivení penisu (IPP) probíhá ve dvou fázích. Zpočátku se v akutní zánětlivé fázi obvykle vyskytuje bolest při erekci a objevuje se zakřivení penisu. Na akutní fázi navazuje stabilní fáze. Ta se vyznačuje stabilním zakřivením penisu a menšími nebo žádnými bolestmi. Také proces deformace se zastaví.

Pouze tehdy, kdy IPP přetrvává po dobu jednoho roku, a pacient byl alespoň šest měsíců z tohoto roku bez bolestí a nedocházelo k žádné progresi, hovoříme o stabilní fázi (také chronické fázi).

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Onemocnění mužských pohlavních orgánů

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek Vrozené zakřivení penisu

    Vrozené zakřivení penisu

    Onemocnění mužských pohlavních orgánů

    Vrozené zakřivení penisu se odborně nazývá také kongenitální deviace penisu. Jedná se o vzácnou formu zakřivení penisu. Důvodem je dědičně podmíněný nesprávný vývoj penisu, který existuje již od narození. Tento nesprávný vývoj může vést k tomu, že se tkáň s topořivými tělesy vytvoří nerovnoměrně, nebo močová trubice zůstane příliš krátká. V obou případech dochází k zakřivení penisu.

  • Ilustrační obrázek Zakřivení penisu: diagnostika a léčba

    Zakřivení penisu: diagnóza a léčba

    Onemocnění mužských pohlavních orgánů

    Stanovení diagnózy zakřivení penisu se provádí zpravidla po důkladné anamnéze a vyšetření pohmatem. Lékař se nejprve zeptá mimo jiné na nástup a druh příznaků, možné události, které mohly vést k poranění v genitální oblasti a doprovodnou erektilní dysfunkci. Jelikož nebyly příčiny zakřivení penisu (získaného nebo vrozeného) jednoznačně objasněny, mohou být všechna léčebná opatření zaměřena pouze na léčbu příznaků. Poté následuje vyšetření penisu. Přitom lékař posoudí, zda je zakřivení patrné i v neztopořeném stavu.

  • Ilustrační obrázek k článku „Získané zakřivení penisu: příčiny a příznaky“

    Získané zakřivení penisu: příčiny a příznaky

    Onemocnění mužských pohlavních orgánů

    Potvrzená příčina získaného zakřivení penisu (IPP) není dosud známa. Předpokládá se, že při tvorbě jizev nebo uzlíků (plaků) hrají významnou roli záněty revmatického typu nebo mikrotraumata (drobná poranění). Tato mikrotraumata obvykle vznikají během pohlavního styku, aniž by je pacient zaznamenal.

  • Ilustrační obrázek Poruchy erekce (erektilní dysfunkce)

    Poruchy erekce (erektilní dysfunkce)

    Sexuální dysfunkce

    O erektilní dysfunkci (ED) se mluví tehdy, není-li dlouhodobě možné dosáhnout nebo udržet erekci penisu za účelem dosažení uspokojivého pohlavního styku. Erektilní dysfunkce byla dříve označována také jako impotence a hovorově se toto označení používá dodnes. Je to jedna z nejčastějších sexuálních funkčních poruch u mužů.

Doporučené zdroje

  • Onemocnění prostaty

    Onemocnění mužských pohlavních orgánů

    Zdroje věnované nejčastějším onemocněním prostaty, ke kterým patří zbytnění prostaty a rakovina prostaty. Najdete zde informace, které se týkají prevence, rizikových faktorů, příznaků, diagnostiky a léčby rakoviny prostaty. Dále pak informace, které se týkají zdravotních problémů se zvětšenou prostatou.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 18.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace