Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Hračky a zdraví
  • Aktuální: Jaké hračky jsou vhodné pro kojence a batolata?

Jaké hračky jsou vhodné pro kojence a batolata?

Kategorie: Hračky a zdraví – více z kategorie
Autor: Státní zdravotní ústav

Je zřejmé, že pro každou věkovou skupinu dětí se hodí jiný typ hraček. Zaměřili jsme se zvláště na hračky vhodné pro kojence a batolata.

Kojenecký věk – 1. rok života

Toto období je obecně označováno jako období experimentování a objevování. V prvních měsících se dítě zabaví především svým tělem.  Od třetího měsíce rozeznává předměty, jejich tvar, zvuk a barvu. Předmět pozoruje, ale ještě ho nedokáže uchopit. Proto vhodnou hračkou pro tento věk jsou nejprve hračky zavěšené nad postýlku, určené k pozorování. Později, když se již dítě snaží předměty zachytit a držet, jsou vhodná chrastítka, kroužky, měkké omyvatelné hračky typu zvířátek, plastové kostky, případně autíčka pro zcela malé děti. To, co je potřeba mít na paměti v tomto raném věku je, že když dítě hračku již udrží v ruce, začíná ji zkoumat zejména vkládáním do úst, olizováním a ocucáváním. Tomuto chování je také nutné přizpůsobit typ hračky, kterou mu vybíráme. Hračka by měla být měkká, neměla by mít žádné ostré hrany, o které by se mohlo dítě poranit, neměla by obsahovat malé části, které by se mohly snadno oddělit a při vkládání do úst by mohly způsobit dávení nebo dušení dítěte. Často tyto případy mohou skončit fatálně, to je úmrtím dítěte.

Hračka pro tento věk by také měla být snadno omyvatelná, v případě plyšových či textilních hraček by měla být možnost ji vyprat. 

Batolecí věk – do 3. roku života

V tomto období dochází již ke koordinaci pohybů, dítě samo chodí a rozvíjí i řeč a svou slovní zásobu. Dítě přechází z fáze experimentů do fáze hry. Ve hře se již uplatňuje fantazie a tvořivost. Pohybové hry, při kterých dítě běhá, poskakuje, hraje si s míčem apod., hrají významnou roli v rozvoji jeho motorických schopností. S vývojem jemné motoriky jsou spjaty hry manipulační. Dítě rádo vyndává a zandává různé předměty do krabic a skříněk. Vhodné jsou proto duté hračky různých tvarů, které do sebe zapadají, kroužky a i například skládací kostky, které dítě může stavět. 

Oblíbená činnost dětí v batolecím věku je také hra na písku. S tím jsou spojeny i hračky, které se na písek hodí. Jsou to nejrůznější kyblíky, lopatky a „bábovičky“, různá autíčka a sklápěčky. Při nákupu těchto hraček bychom se měli ujistit, že jsou skutečně vhodné pro tuto věkovou kategorii dětí, měly by být označeny symbolem vhodnosti pro děti do tří let věku.  Dalšími vhodnými hračkami jsou nejrůznější leporela, plastová zvířátka a panenky, zvukové hračky, pojízdné hračky na kolečkách, odrážedla, případně tříkolky. 

Shrnutí: V kojeneckém i batolecím období je velice důležité vybrat a koupit dítěti pouze takovou hračku, která je bezpečná a zdravotně nezávadná a zejména přiměřená a vhodná pro jeho věk. Hračka by neměla obsahovat různé malé oddělitelné části či díly, které by dítě při hře s nimi mohlo vložit do úst a se kterými by se mohlo dávit nebo dokonce udusit. Tyto případy nejsou bohužel nikterak ojedinělé.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Hračky a zdraví

Články na NZIP

  • Hračky a zdraví

    Spotřebitelské výrobky a zdraví

    Hračka je předmět používaný ke hře dětí. Slouží k upoutání pozornosti dítěte, k jeho zábavě, ale také k rozvíjení jeho motorických a psychických schopností.

  • Kdo je za bezpečnost hračky zodpovědný a jak lze bezpečnou hračku poznat?

    Hračky a zdraví

    Jak by hračka měla vypadat a jaká podstatná kritéria by měla splňovat, aby měla co možná největší přínos pro vývoj dítěte?

  • Pohybová aktivita ve školách

    Škola a zdraví

    Každá chvilka, kterou děti věnují pohybu, prospívá jejich zdraví, protože přibývá obézních dětí. Z nich často vyrostou obézní dospělí, u kterých dříve či později propukne cukrovka, onemocní vysokým krevním tlakem, v důsledku přetížení pohybového ústrojí se zhorší jejich pohyblivost a později soběstačnost a odnese to také jejich psychika. Obézní děti si nevěří, mohou se stát terčem šikany a jako dospívající mají problémy s navazováním partnerských vztahů. Příčinou obezity však není jen nedostatek pohybové aktivity, ale také přejídání a nevhodná skladba stravy.

  • Jak a podle čeho vybírat hračky?

    Hračky a zdraví

    Pořízení hračky dítěti by měla předcházet úvaha o vhodnosti hračky s přihlédnutím k individuálním vývojovým schopnostem dítěte, tedy nemyslet na potřeby své vlastní, ale na potřeby dítěte, neřídit se pouze fenoménem doby nebo vlastní zkušeností s hračkou z dětství.

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Cookies
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 08.03.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace