Počet výsledků: 112

Otevřít filtraci

Virové onemocnění Marburg, které bylo dříve označováno jako hemoragická horečka Marburg, je závažné, často smrtelné onemocnění. Původcem onemocnění je virus Marburg, který byl objeven v roce 1967 u laboratorních pracovníků pracujících s tkáněmi kočkodanů v Německu a Jugoslávii. V roce 1975 bylo popsáno onemocnění cestovatele ze Zimbabwe, od kterého se infekce přenesla na spolucestovatele a ošetřovatelku. Očkovací látka není k dispozici, k léčbě se používají antivirotika.

Virové onemocnění je jakékoli onemocnění způsobené viry. Virové onemocnění není totéž co virová infekce, neboť infekce se nemusí navenek nijak projevit (alespoň zpočátku). Příklady virových onemocnění jsou chřipka, virové hepatitidy (A, B, C, D a E), COVID-19, vzteklina, klíšťová encefalitida, poliomyelitida a mnoho dalších. Velká část virových onemocnění samovolně odezní, neboť imunitní systém se s nimi dokáže vypořádat. V některých případech může lékař předepsat antivirotika. Významným pomocníkem v boji proti virovým onemocněním je očkování. Viz také viry, virové infekce.

Hemoragická horečka Marburg je starší označení pro virové onemocnění Marburg. Viz také hemoragie, horečka.

Virus dětské obrny je jiný název pro poliovirus. Viz také viry, dětská obrna (poliomyelitida).

Virus poliomyelitidy je jiný název pro poliovirus. Viz také viry, poliomyelitida.

Virus Zika je RNA virus, který způsobuje infekční onemocnění Zika. Tento virus byl byl poprvé zaznamenán v roce 2015 u opic v Ugandě, krátce poté i u terénního pracovníka. V Evropě se virus Zika prakticky nevyskytuje. Onemocnění Zika mívá obvykle mírný (často asymptomatický) průběh, avšak existuje důvodné podezření, že v případě nákazy těhotné ženy může způsobit poškození vyvíjejícího se plodu v děloze. Viz také viry.

Virová clearance je doba, která uplyne do okamžiku, kdy daný virus již nelze detekovat dostupnými laboratorními metodami. V tomto okamžiku se imunitnímu systému (třeba i s podporou léčby) podařilo virus účinně zlikvidovat. Virová clearance se může výrazně lišit jak u různých virů, tak u různých lidí, kteří jsou infikováni stejným virem.

Test protilátek proti viru SARS-CoV-2, imunologický test neboli rapid test je založen na detekci protilátek (IgA, IgG, IgM), které si lidské tělo vytvoří proti viru způsobujícímu onemocnění COVID-19. Nejedná se tedy o testování přítomnosti viru samotného, k tomu slouží PCR test. V případě testu protilátek se o nepřímý důkaz infekce (probíhající nebo již proběhlé, v závislosti na typu detekovaných protilátek). Prediktivní hodnota tohoto testu je ovlivněna více faktory, např. mírou imunitní odpovědi nebo časem, který uplynul od prvního setkání s virem. Protilátky jsou obvykle detekovatelné až několik dnů od prvních příznaků nemoci. Imunologické testy proto lze použít u jedinců s rozvinutým onemocněním, případně k důkazu toho, že se organismus s virem někdy v minulosti setkal. Pozitivní výsledek takového testu tedy neznamená, že je vyšetřená osoba aktuálně pozitivní nebo nemocná. Na tomto typu testu byla založena i studie kolektivní imunity SARS-CoV-2-CZ-Preval, která proběhla v ČR na přelomu dubna a května 2020 a jejímž cílem bylo zjistit, kolik osob z populace prodělalo nákazu virem SARS-CoV-2, aniž měly příznaky nebo byly diagnostikovány PCR testem. Viz také PCR test.

Imunologický test (na protilátky proti viru SARS-CoV-2) je jiný název pro test protilátek proti viru SARS-CoV-2.

Virucidní znamená „zabíjející viry“ nebo „ničící viry“. Například virucidní dezinfekční prostředek je takový dezinfekční prostředek, který prokazatelně zabije či zničí viry na předmětech ošetřených tímto prostředkem.

Zobrazeno 1 až 10 z 112

Počet výsledků