Počet výsledků: 52

Otevřít filtraci

Spinocelulární karcinom jícnu neboli dlaždicobuněčný karcinom jícnu je zhoubný nádor jícnu, který začíná v tzv. dlaždicových buňkách. Tyto buňky se nacházejí v epitelové tkáni v různých místech těla, včetně vnitřního povrchu (sliznice) jícnu. Spinocelulární karcinomy se mohou vyskytovat podél celého jícnu, obvykle se však nacházejí v horní nebo střední třetině jícnu. Na jejich vzniku se může podílet kouření a nadměrná konzumace alkoholu. Viz také spinocelulární karcinom, jícen.

Spinocelulární karcinom, spinaliom, dlaždicobuněčný karcinom neboli SCC (zkratka pochází z anglického názvu squamous cell carcinoma) je zhoubný nádor, který začíná v dlaždicových buňkách. Tyto tenké, ploché buňky svým vzhledem (pod mikroskopem) trochu připomínají rybí šupiny a nacházejí se v epitelové tkáni, která tvoří povrch kůže, výstelku dutých orgánů a výstelku dýchacích cest a trávicího traktu. Většina karcinomů děložního čípku, hlavy a krku a pochvy jsou dlaždicobuněčné karcinomy. Kromě toho se jedná o jeden ze tří hlavních podtypů zhoubných nádorů kůže. Viz také karcinom, dlaždicový epitel.

Karcinom prsu je odborný název pro rakovinu prsu. Tento zhoubný nádor je jedním z nejčastěji se vyskytujících nádorových onemocnění u žen. V České republice však funguje screeningový program, jehož cílem je záchyt karcinomu prsu v časných stadiích, a tím i snižování mortality tohoto onemocnění. Viz také karcinom, prs.

Kolorektální karcinom je odborný název pro rakovinu tlustého střeva a konečníku. Tento zhoubný nádor je jedním z nejčastěji se vyskytujících nádorových onemocnění a ve všech vyspělých státech jeho incidence setrvale narůstá. V České republice však funguje screeningový program, jehož cílem je záchyt kolorektálního karcinomu v časných stadiích, a tím i snižování mortality tohoto onemocnění. Obrázek: Zjednodušené schéma čtyř „hlavních“ klinických stadií kolorektálního karcinomu. TNM klasifikace rozlišuje stadia podrobněji. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také karcinom, kolorektum.

Lobulární karcinom in situ neboli LCIS (zkratka pochází z anglického názvu lobular carcinoma in situ) je označení pro uskupení abnormálních buněk, které se nacházejí ve výstelce (epitelu) lalůčku prsní žlázy. LCIS se jen zřídkakdy rozvine v invazivní nádor. Výskyt LCIS v jednom prsu však zvyšuje riziko vzniku karcinomu prsu v obou prsech. Viz také karcinom, karcinom in situ, duktální karcinom in situ, lalůčky prsní žlázy.

Pagetův karcinom bradavky je vzácná forma rakoviny prsu, která se vyznačuje výskytem nádorových buněk v bradavce. Příznaky obvykle zahrnují svědění a pálení, a v okolí bradavky stav podobný ekzému. Může se objevit i výtok nebo krvácení z bradavky. Viz také karcinom, karcinom prsu.

Hereditární nepolypózní kolorektální karcinom je jiný název pro Lynchův syndrom. Viz také hereditární, polyp, kolorektální karcinom.

Karcinom penisu je odborný název pro rakovinu penisu. Tento zhoubný nádor se nevyskytuje příliš často. Pokud je odhalen včas, je šance na vyléčení vysoká a penis lze většinou zachovat. Z tohoto důvodu by muži měli sebemenší změnu na penisu brát vážně a nechat si ji co možná nejdříve zkontrolovat lékařem. Rizikovými faktory pro vznik rakoviny penisu jsou nedostatečná hygiena, zúžení předkožky (fimóza) a infekce HPV. Viz také karcinom, penis.

Karcinom je zhoubný (maligní) nádor, který vznikl z epitelových buněk. Rozlišujeme velké množství různých typů karcinomů, které jsou často pojmenovány podle konkrétní tkáně a/nebo typu buňky, ze které tento zhoubný nádor pochází. Viz také sarkom a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz karcinom.

Karcinom in situ neboli CIS (zkratka pochází z anglického názvu carcinoma in situ) je uskupení abnormálních buněk, které zůstávají v místě, kde vznikly (tzn. nerozšířily se). Tyto abnormální buňky však mohou dát vznik zhoubnému nádoru, tzn. začít se šířit do zdravé tkáně, která se nachází v jejich bezprostředním okolí. Viz také karcinom, duktální karcinom in situ, lobulární karcinom in situ.

Zobrazeno 1 až 10 z 52

Počet výsledků