Počet výsledků: 33

Otevřít filtraci

Nozokomiální infekce neboli infekce spojené se zdravotní péčí jsou infekce vzniklé v souvislosti s pobytem ve zdravotnickém zařízení nebo s vystavením zdravotnickým procedurám či léčbě. Viz také infekce.

Nozokomiální pneumonie neboli HAP (zkratka pochází z anglického názvu hospital-acquired pneumonia) označuje zápal plic, kterým se člověk nakazil ve zdravotnickém zařízení. Z epidemiologického hlediska je HAP definována jako pneumonie, která vzniká nejdříve 48 hodin od přijetí pacienta do nemocnice a nejpozději do 14. dne od propuštění pacienta z nemocnice. HAP je druhou nejčastěji se vyskytující nozokomiální infekcí (po infekcích močových cest), a obvykle prodlužuje pobyt v nemocnici o 1–2 týdny. Viz také pneumonie, komunitní pneumonie.

Vnímavost v kontextu nějakého infekčního onemocnění znamená, že daný jedinec nemá dostatečnou odolnost vůči určitému patogenu. Pokud je imunitní systém vnímavého jedince tomuto patogenu vystaven, nedokáže zabránit infekci ani rozvoji onemocnění. Viz také infekce.

Výraz vnímavý v kontextu nějakého infekčního onemocnění znamená, že daný jedinec nemá dostatečnou odolnost vůči určitému patogenu. Pokud je imunitní systém vnímavého jedince tomuto patogenu vystaven, nedokáže zabránit infekci ani rozvoji onemocnění. Viz také infekce.

Rekurentní infekce je opakovaná infekce určitým patogenem, obvykle virem. Na rozdíl od primoinfekce již tělo v tomto okamžiku protilátky vůči tomuto patogenu, proto je i imunitní reakce jiná. Rekurentní infekce se během života mohou opakovat (vracet) i vícekrát. Typickým příkladem je rekurentní infekce virem herpes simplex, která mívá mírnější průběh než primoinfekce. Viz také infekce, primoinfekce, reinfekce.

Infekce spojené se zdravotní péčí je jiný název pro nozokomiální infekce. Viz také infekce, zdravotní péče.

Sestupná infekce je výraz používaný nejčastěji v souvislosti s infekcemi močových cest, adnexitidou nebo hlubokým pánevním zánětem. Sestupná infekce se vyznačuje tím, že patogen do postiženého místa „sestoupí“ z výše položených orgánů, např. ze zaníceného slepého střeva apod. Viz také infekce, vzestupná infekce.

Mykotické infekce je jiný název pro plísňové infekce. Viz také mykóza, infekce.

Hematogenní infekce je výraz používaný buď v souvislosti s infekcemi močových cest, adnexitidou nebo hlubokým pánevním zánětem, nebo v souvislosti s infekcí endoprotézy. Ve všech případech se patogen do postiženého místa dostane z krevního oběhu. Viz také infekce, vzestupná infekce, sestupná infekce.

Chlamydiová infekce má dva různé významy: infekce jakoukoli bakterií z rodu Chlamydia, infekce bakterií druhu Chlamydia trachomatis. V běžné řeči se pojem „chlamydiová infekce“ používá spíše ve druhém významu a rozumí se jím sexuálně přenosná infekce bakterií Chlamydia trachomatis. Viz také chlamydie, infekce.

Zobrazeno 1 až 10 z 33

Počet výsledků