Počet výsledků: 23

Otevřít filtraci

Kardiovaskulární onemocnění je jiný název pro srdečně-cévní onemocnění. Viz také kardiovaskulární.

Hypertrofická kardiomyopatie neboli HCM (zkratka pochází z anglického názvu hypertrophic cardiomyopathy) je dědičné onemocnění, při kterém dochází ke zvětšení (hypertrofii) srdečního svalu. Může se objevit již v kojeneckém věku, ale obvykle příznaky nastupují až ve věku mezi 30 a 50 lety. Každý rok se vyskytnou dva až tři nové případy na 100 tisíc lidí. U mužů se vyskytuje častěji než u žen. Viz také kardiomyopatie.

Restriktivní kardiomyopatie neboli RCM (zkratka pochází z anglického názvu restrictive cardiomyopathy) je typ onemocnění srdečního svalu, který je v západních zemích velmi vzácný. Při RCM dochází k zesílení endokardu (nejvnitřnější stěna srdce) a k fibrotizaci (vznik vazivové, tedy nesvalové, tkáně spojené s tvorbou jizev) srdečního svalu spojené s jeho zvýšenou tuhostí. Toto onemocnění se vyskytuje u žen přibližně dvakrát častěji než u mužů. Formy RCM, které se vyskytují v Evropě, poměrně dlouho nezpůsobují žádné potíže. Jakmile ale začnou pacientovi způsobovat problémy, progrese onemocnění je často velmi rychlá. Viz také kardiomyopatie.

Kardiální znamená „srdeční“: má-li nějaký závažný stav kardiální příčinu, znamená to, že vznikl v souvislosti s nějakým srdečním onemocněním; kardiální dušnost znamená dušnost provázející srdeční onemocnění; apod.

Kardiovaskulární příhoda je jakákoli událost, jejímž důsledkem může být poškození myokardu. Nejznámějším typem kardiovaskulární příhody je infarkt myokardu. Viz také kardiovaskulární.

kardio- je předpona, která znamená „týkající se srdce“. Příklady: kardiologie – lékařský obor, který se zabývá výzkumem, prevencí, diagnostikou a léčbou onemocnění srdce, kardiomyocyty – buňky srdeční svalové tkáně, kardiomyopatie – onemocnění srdečního svalu (myokardu), kardiostimulátor – přístroj používaný k léčbě poruch srdečního rytmu, kardiovaskulární – týkající se srdce a krevních cév, apod. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz kardio-.

Elektrická kardioverze je jedním ze dvou typů kardioverze. Provádí se v krátkodobé celkové anestezii pomocí elektrod přiložených na pacientův hrudník, ze kterých je následně aplikován výboj stejnosměrného proudu. Ten přeruší arytmii a obnoví normální srdeční rytmus. Viz také kardioverze, farmakologická kardioverze.

Farmakologická kardioverze je jedním ze dvou typů kardioverze. Při tomto typu léčby arytmie se používají léky označované jako antiarytmika. Viz také farmakologie, kardioverze, elektrická kardioverze.

Kardiostimulátor neboli pacemaker je přístroj, který se používá k léčbě poruch srdečního rytmu. Při zpomalené srdeční akci (tzv. bradykardii), která ohrožuje pacienta, zajišťuje elektrickým stimulem (výbojem) požadovanou srdeční frekvenci. Tím ovlivňuje pravidelnou činnost srdce jako pumpy a dostatečné čerpání krve do oběhu. Viz také kardio-, stimulace.

Kardiovaskulární znamená „srdečně-cévní“, neboli „týkající se srdce a krevních cév“. Viz také kardio-, vaskulární a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz kardiovaskulární.

Zobrazeno 1 až 10 z 23

Počet výsledků