únava

Každý je občas unaven. Mnoho pacientů, které dlouhodobě sužuje únava, vyhledává lékaře pro obavu z vážného onemocnění. Pokud se příčina únavy nezjistí, hovoříme o tzv. chronickém únavovém syndromu.

Projevy únavy bychom měli nejdříve vyhodnotit sami, hledat pro ně vysvětlení a následně přizpůsobit svůj denní režim. Pokud navštívíte lékaře, bude ho zajímat, jak dlouho únava trvá, zda je trvalá nebo občasná, ve kterou denní dobu se objevuje, co rozvoji únavy předcházelo (horečnatý stav, tragédie v rodině apod.). Lékař projde historii Vašich chorob, zhodnotí event. užívané léky a provede základní vyšetření. Tělesná příčina se obvykle zjistí u méně než 10 % případů. Může se jednat o chudokrevnost, infekce, poruchu funkce štítné žlázy, onemocnění srdce a cév, vedlejší účinky léků, chronické onemocnění jater nebo ledvin, nádorová onemocnění. Únavu častěji provázejí úzkostné poruchy a deprese.

Řešení chronického únavového syndromu je obtížné jak pro pacienta, tak pro lékaře. Pacient by měl věřit lékaři, kterého si vybral, a měl by s ním co nejlépe spolupracovat.

Viz také chronický únavový syndrom, fatigue.