Anémie

Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě chudokrevnosti (anémie). Jaké jsou nejznámější druhy anémie, která onemocnění zpravidla chudokrevnost doprovází a jakou úlohu hraje při anémii strava? Odpovědi na tyto otázky naleznete v shromážděných příspěvcích.

Pokračujte na původní zdroj

Anémie

Více v kategorii Krev

Články na NZIP

 • Vitamin B6 (pyridoxin)

  Vitamin B6 neboli pyridoxin patří mezi vitaminy rozpustné ve vodě. Vitamin B6 je souhrnné označení pro několik strukturně podobných látek, konkrétně pyridoxol, pyridoxamin a pyridoxal. Vitamin B6 je nezbytný pro činnost mnoha enzymů a podílí se na správném fungování mnoha procesů, které v těle probíhají, jako je např. metabolismus aminokyselin, tvorba hemoglobinu a různé pochody odehrávající se v nervovém systému a v imunitním systému. Kromě toho je vitamin B6 důležitý i jako koenzym při odbourávání homocysteinu: zvýšená hladina této aminokyseliny v krvi má souvislost s výskytem žilních trombóz a srdečně-cévních onemocnění. Při přípravě a skladování potravin na přímém slunečním světle se vitamin B6 může rozkládat.

 • Dieta při onemocnění krve

  Dietní vlivy u krevních chorob se týkají anémií (chudokrevnost) a interakce (vzájemné reakce) potravin a antikoagulační léčby (viz článek Dieta při antikoagulační léčbě). Pro tvorbu krvinek je nutný především dostatek železa, vitaminu B12 a folátu (kyseliny listové).

 • Revmatická onemocnění

  Revmatická onemocnění jsou onemocnění pohybového aparátu, kloubů, páteře, šlach, svalů a vazů. Na rozdíl od tzv. degenerativních onemocnění, které přicházejí s věkem a opotřebováním pohybového aparátu (tzv. artróza), jsou revmatická onemocnění zánětlivého rázu a podstatně rychleji směřují k poruchám hybnosti a viditelným změnám na kloubech a páteři.

Doporučené zdroje

 • Hemofilie

  Zdroje věnované příčině, projevům, diagnostice a léčbě hemofilie. Příspěvky přinášejí základní informace, které se týkají krevní srážlivosti a genetického přenosu hemofilie. Pozornost je zaměřena také na aktivity a sporty, které jsou vhodné pro hemofiliky.

  Přejít na externí zdroj