Poruchy spánku

Zdroje věnované příčinám, projevům a léčbě poruch spánku, zejména nespavosti, spánkovému deficitu, nočním můrám, chrápání a poruchám dýchání během spánku.

Pokračujte na původní zdroj

Poruchy spánku

Více v kategorii Mozek a nervy

Články na NZIP

 • Deprese: jiné léčebné postupy

  Při depresích se používají nejen léky nebo psychoterapie, ale také další léčebné postupy, jako je například terapie bděním nebo fototerapie. Jako další podpůrné opatření při překonávání deprese je doporučován pravidelný pohyb. Kromě toho je důležité, aby pacienti s depresí měli pokud možno pravidelný denní režim.

 • Zdravotní účinky hluku

  Hluk může nepříznivě působit na lidské zdraví přímým fyzikálním působením na sluchový aparát, nepřímo na srdečně cévní systém. Může narušovat některé tělesné pochody a činnosti, např. spánek, řeč a osvojování čtení, a také působit na subjektivní pohodu člověka a obtěžovat.

 • Spánek a zdraví

  Stejně jako potrava, pití, dýchání, tak i spánek a odpočinek patří mezi základní biologické potřeby člověka a je nenahraditelný. Říká se, že jedna hodina spánku před půlnocí jsou jako dvě hodiny po půlnoci. Co můžeme udělat pro dobrý spánek?

 • Obezita a spánek

  Vztah mezi nadváhou, obezitou a spánkem je zřejmý. Občas to funguje jako začarovaný kruh. Nedostatek spánku a/nebo nepravidelný spánek vede ke zvýšenému energetickému příjmu v průběhu dne především z důvodu prevence únavy a usínání. Následně dochází k vzestupu hmotnosti a k dalšímu zhoršování kvality spánku.

Doporučené zdroje

 • Narkolepsie

  Zdroje věnované popisu, příčinám, příznakům, diagnostice a léčbě narkolepsie. Dozvíte se, proč potřebuje člověk spát, zda je odpolední spánek prospěšný a jak by měl vypadat správný spánkový režim nebo na koho se obrátit v případě, že spíte nepřiměřeně dlouho. Informace o poruchách spánku naleznete v uvedených příspěvcích.

  Přejít na externí zdroj
 • Meningitida

  Zdroje věnované původci, prevenci, příznakům, nákaze, komplikacím, diagnostice a léčbě meningitidy (zánět mozkových blan). Dozvíte se, kterým příznakům je třeba věnovat zvýšenou pozornost, proč je nutné co nejdříve v případě potvrzení diagnozy zahájit léčbu a jakou věkovou skupinu nejčastěji postihuje toto onemocnění.

  Přejít na externí zdroj
 • Roztroušená skleróza

  Zdroje věnované příčinám, rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice a léčbě roztroušené sklerózy. Dozvíte se, jak žijí lidé, u kterých byla tato nemoc diagnostikovaná a také, že tato diagnóza nemusí nutně znamenat konec aktivního života.

  Přejít na externí zdroj
 • Syndrom karpálního tunelu

  Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě syndromu karpálního tunelu. Kde se nachází karpální tunel a jaká je jeho stavba? Kteří lidé tímto syndromem trpí, kdy je možné jej klasifikovat jako nemoc z povolání a jaký režim je doporučován po operaci karpálního tunelu? Nejen těmito otázkami se zabývají uvedené příspěvky.

  Přejít na externí zdroj