Žaludeční vřed (peptický vřed)

Zdroje věnované příčinám, příznakům, komplikacím, diagnostice a léčbě peptického vředu. Dozvíte se, z jakého důvodu a čím je chráněna stěna žaludku a dvanáctníku, která část trávicího traktu bývá nejčastěji postižena peptickým vředem a jaké dietní opatření je vhodné při této vředové chorobě dodržovat.

Pokračujte na původní zdroj

Žaludeční vřed (peptický vřed)

Více v kategorii Trávicí systém

Články na NZIP

 • Fotoftalmie a fotokeratitida

  Působením intenzivního ultrafialového (UV) záření, typicky při pobytu v horských oblastech, může dojít k akutnímu poškození oka. Jednak je na horách řidší vzduch, který do atmosféry propouští více UV záření, jednak se toto záření odráží od sněhu, a oči jsou tak vystaveny mnohem vyšší dávce ultrafialových paprsků než obvykle. Při nedostatečné ochraně očí tak může člověka postihnout i tzv. sněžná slepota. UV záření však odráží a zesiluje i vodní hladina (až o 85 %!). Poškození očí může být i důsledkem návštěvy solária nebo některých pracovních činností (např. „oslnění“ při sváření kovů).

 • Posttrombotický syndrom

  Akutní hluboká žilní trombóza v oblasti dolních končetin nebo pánevních žil vede k částečnému nebo úplnému ucpání systému hlavních žil. Pokud není hluboká žilní trombóza rozpoznána včas, vyvinou se v systému hlubokých žil příznaky chronického městnání krve, které jsou souhrnně označovány jako posttrombotický syndrom (PTS). Dochází k překrvení a otokům postižené nohy, změnám na kůži a podkožním tuku a ke vředům na dolní končetině (např. bércové vředy), případně i ke vzniku sekundárních křečových žil. Celý klinický obraz posttrombotického syndromu se také souhrnně nazývá chronická žilní nedostatečnost.

 • Křečové žíly: příčiny a příznaky

  Křečové žíly (varixy) jsou zvětšené, klikaté a uzlovité povrchové žíly. Křečové žíly nemají ve skutečnosti nic společného se slovem „křeč“, jedná se o zkomoleninu převzatou z němčiny. Primárně jsou postiženy žíly nohou. Křečové žíly jsou velmi častým onemocněním, jejich výskyt se s věkem zvyšuje. Ženy jsou postiženy častěji než muži.

 • Závislost na alkoholu: rizika

  U akutních rizik užívání alkoholu je nejnebezpečnější vznik akutní otravy alkoholem s následkem smrti. Dále mezi rizika užívání alkoholu patří nechráněný sex s náhodným partnerem a s tím spojené zvýšené riziko přenosu pohlavní choroby nebo nechtěného otěhotnění, úrazy, utonutí a dopravní nehody. U některých jedinců se může objevit agresivní chování.

Doporučené zdroje

 • Transplantace jater

  K čemu slouží játra, kde se nacházejí a jak se projevuje jejich poškození? Za jakých okolností je vhodné podstoupit transplantaci jater a co vše obnáší tento operační výkon? Která opatření je třeba dodržovat po samotné transplantaci? Informace, které se týkají transplantace jater naleznete v uvedených zdrojích.

  Přejít na externí zdroj
 • Zánět slepého střeva

  Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě akutního zánětu tzv. „slepého střeva“. Dozvíte se, ve které části podbřišku se nachází slepé střevo a která jeho část se nazývá apendix nebo z jakého důvodu je nutné při podezření na zánět slepého střeva vyhledat lékařskou pomoc.

  Přejít na externí zdroj
 • Dráždivý tračník

  Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě dráždivého tračníku. Jak souvisí syndrom dráždivého tračníku s psychikou, co ovlivňuje stav střev a které změny v životosprávě mohou pomoci při zmiňovaných potížích? Odpovědi na tyto otázky najdete v uvedených příspěvcích.

  Přejít na externí zdroj