Zaměstnavatel je povinen nahradit zaměstnanci škodu nebo nemajetkovou újmu vzniklou nemocí z povolání, jestliže zaměstnanec pracoval u zaměstnavatele za podmínek, za nichž daná nemoc z povolání vzniká. Jako nemoc z povolání se odškodňuje i nemoc, která vznikla nejdéle tři roky před jejím zařazením do Seznamu nemocí z povolání.
Po uznání nemoci z povolání má zaměstnanec nárok na níže vyjmenované náhrady.
- Náhradu za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem před vznikem nemoci z povolání a plnou výši nemocenského (více § 271a).
- Náhradu za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti nebo při uznání invalidity ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem před vznikem škody a výdělkem dosahovaným po zjištění nemoci z povolání s připočtením případného invalidního důchodu pobíraného z téhož důvodu. Náhrada přísluší zaměstnanci nejdéle do konce kalendářního měsíce, v němž dovršil věk 65 let nebo do data přiznání starobního důchodu (více v § 271b).
- Náhradu za bolest a ztížení společenského uplatnění (§ 271c), která se poskytuje zaměstnanci podle přílohy č. 2 a přílohy č. 4 nařízení vlády č. 276/2015 Sb. [3] nebo podle vyhlášky č. 277/2015 Sb. [4] Stupeň bolesti a ztížení společenského uplatnění se určuje v bodech. Hodnota 1 bodu činí 250 Kč. Bolest se boduje až tehdy, když se ustálí zaměstnancův zdravotní stav. Ztížení společenského uplatnění se ohodnocuje body zpravidla až rok poté, kdy došlo k poškození zdraví nemocí z povolání a je zřejmé, že jde o trvalé poškození zdraví.
- Náhradu účelně vynaložených nákladů na léčení jako jsou např. doplatky za léky, které souvisí s nemocí z povolání,…(§ 271d).
- Náhradu věcné škody jako např. vrácení poplatku, který musel postižený zaplatit za lékařský posudek o bolestném a ztížení společenského uplatnění,…(§ 271e).
Jestliže pacient kvůli nemoci z povolání zemřel, mají pozůstalí nárok na:
- náhradu účelně vynaložených nákladů spojených s léčením a náhradu přiměřených nákladů spojených s pohřbem (§ 271g),
- náhradu nákladů na výživu pozůstalých (§ 271h),
- jednorázové odškodnění pozůstalých (§ 271i),
- náhradu věcné škody (§ 271j).
Pokud podle posudku, který vydal poskytovatel pracovnělékařských služeb, nebo podle rozhodnutí správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumal, zaměstnanec nesmí dále konat dosavadní práci, náleží mu odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku (§ 67 zákoníku práce).
Související odkazy
- Vyhláška č. 125/1993 Sb., kterou se stanoví podmínky a sazby zákonného pojištění odpovědnosti organizace za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání (odkaz vede na web zakonyprolidi.cz)
- Zákon č. 262/2006 Sb. (zákoník práce) – část jedenáctá: náhrada majetkové a nemajetkové újmy (odkazy vedou na web zakonyprolidi.cz)
- Nařízení vlády č. 276/2015 Sb., o odškodňování bolesti a ztížení společenského uplatnění způsobené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání (odkaz vede na web zakonyprolidi.cz)
- Vyhláška č. 277/2015., o postupu při určování výše náhrady za bolest a za ztížení společenského uplatnění příslušníků bezpečnostních sborů (odkaz vede na web zakonyprolidi.cz)