Pokud mluvíme o gamblerech, mnoho lidí si vybaví hrací automaty, které dávají vznik velkému počtu závislých na hraní díky své vysoké dostupnosti a jednoduchosti. Nicméně patologické hráčství má mnoho podob. Ať už se jedná o právě již zmíněné hrací automaty, hraní hazardních her na internetu, karetní hry (např. poker) i kurzovní sázky či loterii.
Hazardní hra je hra, jejíž výsledek závisí zcela nebo převážně na náhodě a na jejíž výsledek sází hráč peníze nebo jiné materiální hodnoty. Může vést k zadlužení, poškození zdraví a negativním sociálním dopadům, včetně poškození vztahu s rodinou a blízkými.
Regulace hazardních her
Základní normou, která reguluje hazardní hry je zákon o hazardních hrách, známý také jako „loterijní zákon“ (zákon č. 186/2016 Sb.), který platí od ledna 2017 [1]. Jeho úkolem je zefektivnit výběr daní z hazardních her, zlepšit ochranu před patologickými jevy, upravit provozování hazardních her na internetu a otevřít trh pro provozovatele z členských zemí EU.
Provozovatelé kamenných heren a kasin musí kromě licence ministerstva financí získat také povolení hracího prostoru od města či obce. Provozovna musí splnit přísné podmínky a nesmí se navíc nacházet na místě, kde to zakazuje místní vyhláška.
Některá města vyhlásila plošný zákaz hazardu (Brno, České Budějovice, některé pražské městské části), některá zase ze svého území zcela vykázala herny a povolila jen omezený počet kasin.
Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti při Úřadu vlády (NMS), které oblast hazardního hraní a jeho dopadů sleduje pravidelně od roku 2012, patří k nejrizikovějším hrám podle podílu problémových hráčů (28,5 %) technické hry – automaty. Jejich fyzická dostupnost se však díky regulaci ze strany státu i obcí postupně snižuje, i když ze zemí EU patří ČR hned po Itálii stále mezi země s nejvyšším počtem automatů na obyvatele. Pozornost hráčů a se postupně přesouvá jinam – k sázení a především hraní online.
Znaky gamblingu
Základním znakem gamblingu jsou opakující se epizody hráčství, kterým závislý nedokáže odolat i navzdory tomu, že pro něj nejsou finančně ani jinak výnosné. Právě naopak, výrazně narušují osobní, rodinné, finanční a pracovní záležitosti. Finanční ztráty se gambler snaží nahradit dalším hraním s vidinou rychlého řešení svých prohlubujících se dluhů.
Závislý člověk neváhá okrást ani svoje nejbližší okolí o peníze, protože předpokládá, že tentokrát vyhraje a vše splatí. Hraní se stává jeho životní náplní, během dne již nedokáže nasměrovat své myšlenky jinam než právě ke hře. Důsledkem toho jsou pocity psychické nepohody a napětí, nesoustředěnosti a snížení výkonnosti. Tím často vznikají potíže v zaměstnání i s jeho možnou ztrátou. Člověk se tak ocitá v dluhové pasti, často bez přátel nebo rodiny.
Proto je zásadní, aby si gambleři nebo jejich okolí závislost včas uvědomili, přiznali si ji a začali problémy co nejdříve řešit. Existuje několik forem léčby, od léčby ambulantní, přes ústavní až po telefonickou pomoc. V případě, že závislost je již ve velmi pokročilém stádiu a všechny sociální vazby a zázemí jsou narušeny, je třeba začít stavět od nových základů. Léčba patologického hráčství je dlouhodobá, ne-li celoživotní a rozhodně se neobejde bez zásahu odborníků, bez kompletní změny životního stylu a celkového postoje k životu.
Jak poznat „problém s hazardním hraním“?
Závislý člověk nedokáže odolat pokušení hrát, přestože ví, že jeho jednání je nežádoucí, a má negativní dopad na jeho osobní, rodinný, finanční i pracovní život. Nedokáže odolat hraní, a není schopen s hraním přestat.
Napětí, které předchází epizodě hraní, dotyčný není schopen potlačit ani zvládnout jinak, než že začne hrát (neklid, tlak, nepohoda, výbuch energie). Hraní je spojeno s pocitem uspokojení a příjemným vzrušením.
Závislost na hazardu se, na rozdíl od závislosti např. na alkoholu nebo drogách, lépe tají. Proto bývá odhalena až ve velmi pokročilé fázi. V porovnání s látkovými závislostmi se také jedná o finančně řádově nákladnější závislost. Průměrná výše dluhů hráčů, kteří vstoupili do léčby, dosahuje 596 000 Kč (údaj Národního monitorivacího střediska pro drogy a závislosti, 2015). Téměř dvě pětiny hazardních hráčů uvádějí, že na jejich majetek nebo plat byla někdy uvalena exekuce.
Mnoho hazardních hráčů je navíc zaměstnáno v profesích, kde v nějaké formě pracují s penězi. Až patnáct procent gamblerů, kteří takto přicházejí do kontaktu s penězi nebo k nim mají v práci přístup, se pak dopustí v souvislosti se svým zaměstnáním trestné činnosti, typicky zpronevěry či podvodu. Kromě velkých dluhů tak často musejí čelit i trestnímu stíhání a hrozbě uvěznění, což dále snižuje jejich možnosti dluhy splácet.
Hraní se může stát problémem:
- hrajeme-li častěji, než považujeme za vhodné,
- dáme-li do hry více peněz, něž jsme původně zamýšleli,
- je-li těžké přestat hrát, když už jsme začali.
Hranice mezi rekreačním, problémovým a patologickým hráčstvím je nezřetelná a spočívá pouze v intenzitě – problémoví, respektive patologičtí hráči hrají častěji, déle a utrácejí více.
Příznaky problémového hraní
Obecné příznaky
Hraní hazardních her je v mnohém podobné se závislostními poruchami. Avšak viditelné známky či fyzické změny, které by naznačovaly problémové hraní, obvykle nejsou. Projevují se ve změnách chování, emocí, zdraví a v oblasti financí.
Chování
Přestává se věnovat činnostem, které ho (ji) dříve bavily, neúčastní se rodinných oslav, mění se jídelní, spánkové a sexuální chování, zanedbává sebe, práci či školu nebo rodinné záležitosti, má konflikty s ostatními kvůli penězům, zvýšil/a užívání alkoholu či drog, nechává děti samotné, zdá se méně zaujatý/á péčí o ně, zanedbává základní péči o ně, neustále myslí na hazardní hraní, snižuje se ochota utrácet peníze za jiné věci než hazardní hry, podvádí nebo krade, aby získal peníze na hazardní hraní či splácení dluhů, má kvůli hazardnímu hraní problémy se zákonem, často chodí do práce či do školy pozdě, organizuje sázky kolegů v práci/škole (např. na fotbalová utkání), často je dlouhou dobu pryč a neříká, kde byl a proč, je méně zodpovědný než dříve.
Emoce
Je odtažitější od rodiny a přátel, zdá se být nepřítomný, úzkostný nebo má problémy s pozorností, je náladový a má náhlé výbuchy hněvu, stěžuje si na nudu či neklid, zdá se deprivovaný nebo má sklony k sebevraždě.
Peníze
Často si půjčuje nebo si bere zálohu na výplatu, přibírá si další práci, aniž se to projevilo v příjmech, vybírá peníze ze spořicích účtů, z pojištění, z důchodového připojištění apod, střídají se období velkorysého utrácení a naprostého nedostatku peněz,členové rodiny si stěžují, že z domácnosti mizí cennosti či spotřebiče nebo z peněženek či z bankovních účtů mizí peníze.
Zdraví
Stěžuje si na zdravotní problémy související se stresem, jako jsou: bolest hlavy, žaludeční a střevní problémy, problémy se spánkem, přejídání se nebo ztráta chuti k jídlu.
Pro rodiče: možné příznaky problémového hraní u mladých lidí
Neomluvené hodiny ve škole, přílišné zaujetí videohrami, hazardními stránkami na internetu, sportovními výsledky či pokerovými turnaji v televizi, neschopnost vystačit s penězi či kapesným bez odpovídajícího vysvětlení, půjčování si peněz od členů rodiny či kamarádů nebo krádeže peněz, prodej nebo ztráta majetku, vysoké nevysvětlitelné obnosy peněz, falešný průkaz totožnosti, členská karta do kasina, účtenka z dostihového závodiště, z herny, z kasina mezi osobními věcmi, virtuální stopy v počítači (navštívené stránky s hazardními hrami, kurzovými sázkami, live sázkami apod.).
Poradenství hráčům a jejich blízkým
Při řešení dluhů neváhejte a obraťte se na odbornou pomoc, dejte však pozor na neseriózní dluhové poradce. Doporučujeme obrátit se například na dluhové poradny, jejichž služby jsou zdarma a spolehlivé [2].
Při pomoci hazardnímu hráči je klíčovým přístupem pravidlo: Když nehraješ, budu tě ve všem podporovat. Když hraješ, budu v první řadě chránit sám/sama sebe.
Nezbytným nástrojem k nápravě věcí je komunikace. Bez ní není možné blízkému pomoci, zrovna tak není možné udržet, případně „opravit" váš vzájemný vztah. Komunikace je často, zvlášť v počátcích, obtížná, pokud se nám nebude dařit, neváhejme požádat o pomoc odborníky. Od toho tu jsou a mohou nám pomoci najít novou cestu k sobě i k tomu, jak začít znovu.
Související odkazy
- Zákon č. 186/2016 Sb., o hazardních hrách (tzv. „loterijní zákon“) (odkaz vede na web zakonyprolidi.cz)
- Dluhová poradna (odkaz vede na web dluhovaporadna.cz)
- Dluhové poradenství (odkaz vede na web clovekvtisni.cz)
- Končím s hraním (odkaz vede na web koncimshranim.cz)
- Prevence a regulace hazardních her (odkaz vede na web zodpovednehrani.cz)
- Hazardní hraní: otestujte se (odkaz vede na web Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti)