Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Balení potravin a zdraví
  • Aktuální: Nebezpečné plastové výrobky obsahující nepovolená rostlinná vlákna

Nebezpečné plastové výrobky obsahující nepovolená rostlinná vlákna

Balení potravin a zdraví
Autor: Státní zdravotní ústav

Upozornění Státního zdravotního ústavu o nelegálnosti uvádění na trh plastových výrobků obsahujících bambus a jiná nepovolená rostlinná vlákna. Tyto výrobky nesplňují požadavky evropských předpisů stanovujících požadavky pro materiály a předměty určené pro styk s potravinami.

Státní zdravotní ústav upozorňuje, že dovozci a distributoři musí přestat dovážet a uvádět na trh plastové materiály a předměty určené pro styk s potravinami, které obsahují nepovolená a doposud nikdy neschválená rostlinná vlákna, protože tyto výrobky nejsou v souladu s evropskými předpisy. Pokud jsou již tyto výrobky na trhu, měly by být v co nejkratší době staženy z prodeje. Pracovníci krajských hygienických stanic budou výskyt těchto výrobků na trhu v ČR kontrolovat v souladu s vydanými pokyny MZ ČR a v případě zjištění, že se tyto výrobky stále prodávají, budou obchodníky sankcionovat v souladu se zákonem č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví [1].

Výrobky z plastů obsahující vlákna z bambusu a dalších nepovolených rostlinných vláken nesplňují ustanovení nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1935/2004 o materiálech a předmětech určených pro styk s potravinami [2] a nařízení Evropské komise č.10/2011 na plasty určené pro styk s potravinami [3].

Bezpečnost bambusových ani některých dalších rostlinných vláken použitých jako přísad do plastů nebyla Evropským úřadem dosud hodnocena. Do plastů mohou být použita pouze ta rostlinná vlákna, která prošla hodnocením Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (dále jen EFSA) a Evropskou komisí byla následně zařazena na pozitivní seznam přísad. Pozitivní seznam schválených látek, které mohou být do plastů používány za podmínek, které zaručují bezpečnost finálního výrobku, je uveden v příloze I nařízení Evropské komise (EU) č. 10/2011 [3].

V rámci úředních kontrol vnitřního trhu EU, bylo zjištěno, že při použití bambusových vláken do melamin-formaldehydových pryskyřic (obecné označované jako „melamin“) se z výrobků uvolňuje do potravin takové množství formaldehydu a melaminu, že hodnoty těchto migrací překračují i několikanásobně povolené bezpečné limity [4]. Současně bylo prokázáno, že uvolňování obou toxických chemických látek z předmětů vyrobených z melaminu za použití bambusových vláken se zvyšuje s frekvencí jejich opakovaného používání. Materiál výrobků je při styku zejména horkými a teplými s pokrmy nebo nápoji značně nestabilní. Nestabilita materiálu se s délkou doby používání a s opakovaným používáním a mytím výrobku zvyšuje.

jeden z mnoha příkladů nebezpečných plastových výrobků, které obsahují nepovolená rostlinná vlákna

Rovněž vyvstaly pochybnosti o původu a čistotě rostlinných vláken používaných ve výrobcích. Výrobky obsahující rostlinná vlákna jsou na trh často uváděny zavádějícím způsobem jako ekologická alternativa k plastům, a dokonce jako biologicky odbouratelný materiál. Tato tvrzení jsou klamavá pro spotřebitele, což je zcela v rozporu s citovanou evropskou legislativou. Tyto výrobky patří mezi plasty a v přírodě se biologicky nerozkládají.

Podle odborného stanoviska vydaného EFSA [5] nemohou být rostlinná vlákna obecně povolena pro výrobu plastů určených pro styk s potravinami, nýbrž jejich bezpečnost musí být posuzována jednotlivě, tedy případ od případu.

Vzhledem k tomu, že žádný subjekt, který používá nebo uvádí na trh plastové výrobky obsahující bambusová nebo jiná dosud nepovolená rostlinná vlákna, nepožádal EFSA o zhodnocení rizika pro jejich použití, Evropská komise považuje všechny předměty obsahující tato dosud nepovolená rostlinná vlákna (například hrnky na kávu a čaj, jídelní soupravy a příbory, džbány, termohrnky) jako výrobky, které byly uvedeny na vnitřní trh EU v rozporu s evropskou legislativou, a to zejména s požadavky článku 3 nařízení EP a Rady (EU) č. 1935/2004 [2]. Z těchto důvodu vyzvala Evropská komise všechny členské státy, aby příslušné dozorové orgány přijaly odpovídající opatření.

Související odkazy

  1. Zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů (odkaz vede na web zakonyprolidi.cz)
  2. Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1935/2004 ze dne 27. října 2004 o materiálech a předmětech určených pro styk s potravinami (odkaz vede na web eur-lex.europa.eu)
  3. Nařízení Komise (EU) č. 10/2011 ze dne 14. ledna 2011 o materiálech a předmětech z plastů určených pro styk s potravinami (odkaz vede na web eur-lex.europa.eu)
  4. Summary of discussions of the Expert Working Group on Food Contact Materials (FCM) on the use and placing on the market of plastic food contact materials and articles containing ground bamboo or other similar constituents (odkaz vede na PDF soubor na webu ec.europa.eu, 517 kB)
  5. EFSA Journal: Update of the risk assessment of ‘wood flour and fibres, untreated’ (FCM No 96) for use in food contact materials, and criteria for future applications of materials from plant origin as additives for plastic food contact materials (odborné stanovisko Evropského úřadu pro bezpečnost potravin; odkaz je přesměrován na web wiley.com)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Balení potravin a zdraví

Bezpečnost a zdravotní nezávadnost potravinářských obalů, právní předpisy a úřední kontrola

Abychom se již od začátku ubírali správným směrem při navrhování a následně i při vlastním výrobě...

Spotřebitelské výrobky a zd...

Kosmetika a zdraví: často kladené dotazy

Přečtěte si odpovědi na některé často se opakující dotazy, které se týkají kosmetických přípravků...

Spotřebitelské výrobky a zd...

Emise ze stavebních výrobků: úvod

Stavebními výrobky se rozumí výrobky, které jsou určeny pro trvalé zabudování do staveb. Mohou se...

Léčivé přípravky a zdravotn...

Jak rozeznat léčivé přípravky, zdravotnické prostředky, doplňky stravy a kosmetické přípravky?

V České republice je obchodováno značné množství výrobků, jejichž účelem je pozitivně ovlivňovat...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 23.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI