Počet výsledků: 7

Otevřít filtraci

Beta-1 sympatomimetika jsou sympatomimetika, která vedou mimo jiné ke zvýšení srdeční frekvence a používají se například při léčbě akutního srdeční selhání.

Beta-2 sympatomimetika jsou sympatomimetika, která způsobují rozšíření průdušek a jsou důležitou součástí léčby astmatu. V porodnictví se používají jako inhibitory porodu, protože podporují uvolnění děložního svalstva.

Alfa-1 sympatomimetika jsou sympatomimetika, která vyvolávají místní vazokonstrikci. Používají se například při léčbě rýmy (při oteklé sliznici v nose, tzn. při „ucpaném“ nose), zánětu spojivek a také při vyšetření očního pozadí u oftalmologa.

Alfa-2 sympatomimetika jsou sympatomimetika, která se nejčastěji používají při léčbě hypertenze. Uplatňují se však rovněž jako sedativa a používají se i při léčbě závislost na opiátech nebo při potlačování abstinenčních příznaků při léčbě závislosti na alkoholu.

Alfa-sympatomimetika jsou sympatomimetika, které stimulují tzv. alfa-receptory sympatického nervového systému. Podle převažujícího účinku se rozlišují alfa-1 sympatomimetika a alfa-2 sympatomimetika.

Sympatomimetika jsou obecně látky (v praxi užívané ve formě léků), které v organismu napodobují účinek přirozeně se vyskytujících látek stimulujících sympatikus. Podle svého účinku se sympatomimetika dále dělí na: alfa-sympatomimetika: alfa-1 sympatomimetika (neboli α-1-sympatomimetika), alfa-2 sympatomimetika (neboli α-2-sympatomimetika), beta-sympatomimetika: beta-1 sympatomimetika (neboli β-1-sympatomimetika), beta-2 sympatomimetika (neboli β-2-sympatomimetika). Každá z těchto skupin léčiv je předepisována v jiném případě. Viz také parasympatomimetika.

Beta-sympatomimetika jsou sympatomimetika, která stimulují tzv. beta-receptory sympatického nervového systému. Podle převažujícího účinku se rozlišují beta-1 sympatomimetika a beta-2 sympatomimetika.

Zobrazeno 1 až 7 z 7

Počet výsledků