Počet výsledků: 6

Otevřít filtraci

Sublingvální imunoterapie neboli SLIT (zkratka pochází z anglického názvu sublingual immunotherapy) je metoda pro léčbu alergií, která se obejde bez injekcí. Pacient celoročně užívá alergeny buď ve formě kapek, které si jednou denně kápne pod jazyk, nebo ve formě rozpustných tablet; při obou způsobech podání se alergeny do krevního oběhu vstřebávají přes ústní sliznici. Tato léčba je na lékařský předpis a lze ji provádět doma. Ve vzácných případech se mohou objevit vedlejší účinky, jako je např. svědění jazyka a patra a mírné otoky sliznic. Tyto potíže se často zlepší již po jednom roce léčby. Viz také sublingvální, imunoterapie.

Sublingvální znamená buď „podjazykový, pod jazykem“ (o něčem, co se pod jazykem již vyskytuje) nebo „podávaný pod jazyk“ (o některých lécích, které má pacient držet pod jazykem, dokud se nerozpustí).

Imunoterapie je způsob léčby, při němž jsou využívány látky podporující nebo naopak potlačující funkce pacientova vlastního imunitního systému. Organismu tak pomáhají bojovat proti nádorovému onemocnění, infekčnímu onemocnění, případně i jinému typu onemocnění. Existuje mnoho různých typů imunoterapie: některé z nich jsou zaměřeny pouze na určité buňky imunitního systému, jiné ovlivují imunitní systém jako celek. V rámci imunoterapie se používají některé cytokiny, vakcíny, monoklonální protilátky a některé další látky. Při léčbě alergií se někdy uplatňuje specifická alergenová imunoterapie, subkutánní imunoterapie či sublingvální imunoterapie. Odvozené přídavné jméno je imunoterapeutický. Viz také terapie a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz imunoterapie, imunoterapeutický apod.

Specifická alergenová imunoterapie (SAIT) je metoda, která se někdy používá při léčbě alergií. Spočívá v tom, že člověku trpícímu alergií jsou pod lékařským dohledem (!) podávány postupně se zvyšující dávky alergenu. Pokud je léčba úspěšná, imunitní systém se naučí tento alergen tolerovat a projevy alergie vymizí. Terminologická poznámka: SAIT byla dříve označována jako hyposenzibilizace či desenzibilizace. Viz také alergen, imunoterapie.

Intravezikální imunoterapie je forma protinádorové léčby, při níž je lék podáván přímo do močového měchýře (tedy nikoli polykáním tablet, injekcí do krevního oběhu apod.). Imunoterapie je v tomto případě založena na tom, že podaný lék pomáhá imunitnímu systému útočit na nádorové buňky. Jako „lék“ se při intravezikální imunoterapii obvykle používá BCG – oslabená bakterie Mycobacterium bovis, která se obvykle používá při očkování proti tuberkulóze. Princip intravezikální imunoterapie s využitím BCG spočívá v tom, že jakmile je bakterie vpravena do močového měchýře, pomůže „vyprovokovat“ buňky imunitního systému k útoku na nádorové buňky. Lék je podáván tenkou hadičkou (katétrem) skrze močovou trubici až do močového měchýře. Intravezikální imunoterapie se používá zejména u pacientů s neinvazivním karcinomem močového měchýře – tedy v případech, kdy zhoubný nádor postihuje pouze sliznici a ještě se nestačil rozšířit hlouběji, tedy do svalové vrstvy ve stěně močového měchýře. Viz také intravezikální, imunoterapie, intravezikální léčba.

Subkutánní imunoterapie neboli SCIT (zkratka pochází z anglického názvu subcutaneous immunotherapy) je metoda pro léčbu alergií, kdy lékař injekčně aplikuje alergeny do nadloktí. Injekce s postupně narůstající koncentrací alergenů jsou pacientovi aplikovány každý týden. Jakmile je po několika týdnech dosaženo udržovací dávky, pacient dostává jednou měsíčně injekci s touto dávkou. Po aplikaci každé takové injekce musí pacient ještě alespoň 30 minut setrvat v čekárně lékaře, neboť při této formě léčby se může vyskytnout zesílená reakce až anafylaktický šok. Kromě toho by pacient ve dny, kdy je mu podávána subkutánní imunoterapie, neměl konzumovat alkohol a měl by se vyvarovat větší tělesné námahy. Viz také subkutánní, imunoterapie.

Zobrazeno 1 až 6 z 6

Počet výsledků