Počet výsledků: 7

Otevřít filtraci

Nadledviny jsou endokrinní žlázy, které shora těsně přiléhají ke každé ledvině. Na každé nadledvině rozlišujeme: kůru nadledvin – zde vznikají zejména glukokortikoidy a mineralokortikoidy, v menší míře i androgeny, dřeň nadledvin – zde vznikají zejména adrenalin a noradrenalin, v menší míře i dopamin. Obrázek: Struktura nadledviny a příklady uvolňovaných hormonů. (Zdroj: By OpenStax: Anatomy & Physiology, March 11, 2023, CC BY 4.0) Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz nadledviny.

Hormony kůry nadledvin jsou steroidní hormony, které přirozeně vznikají v buňkách kůry nadledvin. Jsou to zejména glukokortikoidy a mineralokortikoidy, v menší míře i androgeny. Terminologická poznámka: Hormony kůry nadledvin jsou někdy označovány i jako kortikosteroidy. Pojem „kortikosteroidy“ je však širší a může zahrnovat i uměle připravené léky, které se hormonům kůry nadledvin strukturně velmi podobají. Viz také hormony, kůra nadledvin, kortikosteroidy.

Hormony dřeně nadledvin jsou hormony, které přirozeně vznikají v buňkách dřeně nadledvin. Jsou to zejména adrenalin a noradrenalin, v menší míře i dopamin. Viz také hormony, dřeň nadledvin.

Dřeň nadledvin (lat. medulla glandulae suprarenalis) je vnitřní část nadledvin – endokrinních žláz, které shora těsně přiléhají ke každé ledvině. V dřeni nadledvin vznikají hormony dřeně nadledvin: zejména adrenalin a noradrenalin, v menší míře i dopamin. Obrázek: Struktura nadledviny a příklady uvolňovaných hormonů. (Zdroj: By OpenStax: Anatomy & Physiology, March 11, 2023, CC BY 4.0) Viz také nadledviny, kůra nadledvin, hormony dřeně nadledvin.

Kůra nadledvin (lat. cortex glandulae suprarenalis) je vnější část nadledvin – endokrinních žláz, které shora těsně přiléhají ke každé ledvině. V kůře nadledvin vznikají hormony kůry nadledvin: zejména glukokortikoidy a mineralokortikoidy, v menší míře i androgeny. Obrázek: Struktura nadledviny a příklady uvolňovaných hormonů. (Zdroj: By OpenStax: Anatomy & Physiology, March 11, 2023, CC BY 4.0) Viz také nadledviny, dřeň nadledvin, hormony kůry nadledvin.

Poruchy funkce nadledvin se projevují tím, že nadledviny produkují buď příliš velké nebo naopak příliš malé množství potřebných hormonů. Nejznámějšími poruchami funkce nadledvin jsou Cushingův syndrom a Addisonova choroba, existují však i další poruchy. Viz také porucha, nadledviny.

Hypothalamo-hypofýzo-nadledvinová osa neboli HPA osa (zkratka HPA pochází z anglického názvu hypothalamic-pituitary-adrenal axis) je souhrnné označení pro tři vzájemně komunikující oblasti v těle: hypothalamus, hypofýzu a nadledviny. HPA osa ovlivňuje některé tělesné funkce a reakce, přičemž tou nejvýznamnější je reakce na stres. Stručný popis fungování HPA osy je následující (viz také obrázek níže): Hypothalamus vylučuje kortikotropin uvolňující hormon (CRH), který stimuluje („povzbuzuje“) hypofýzu – přesněji řečeno adenohypofýzu – k vylučování adrenokortikotropního hormonu (ACTH). ACTH putuje krevním řečištěm, až se dostane do nadledvin, kde stimuluje vylučování kortizolu. Jakmile hladina kortizolu v krvi dosáhne určité úrovně, zablokuje se tím uvolňování CRH z hypothalamu, a následně i uvolňování ACTH z adenohypofýzy. Snížení hladin CRH a ACTH pak vede ke snížení hladiny kortizolu. Tento regulační mechanismus je označován jako negativní zpětná vazba. Obrázek: Hypothalamo-hypofýzo-nadledvinová osa – schematický nákres. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také hypothalamus, hypofýza, nadledviny.

Zobrazeno 1 až 7 z 7

Počet výsledků