Počet výsledků: 10

Otevřít filtraci

Mechanismus patogeneze je jiný název pro patogenetický mechanismus. Viz také patogeneze.

Mechanismus účinku je způsob, jakým léčivo nebo jiná látka vyvolává v těle požadovaný účinek. Mechanismus účinku léku může například spočívat v tom, jak ovlivňuje konkrétní cíl v buňce (například nějaký enzym) nebo funkci buňky (například její růst). Znalost mechanismu účinku léku může pomoci získat informace o bezpečnosti léku a o tom, jak bude celkově působit na organismus. Může také pomoci jednak určit správnou dávku léku, jednak vymezit skupinu pacientů, kterým léčba s největší pravděpodobností pomůže.

Patogenetický mechanismus neboli mechanismus patogeneze je obecně způsob, jakým daný patogen vyvolá nějakou nemoc. V užším slova smyslu se patogenetickým mechanimem rozumí způsob, jakým choroboplodný zárodek (virus, bakterie, houba či parazit) infikuje hostitele a vyvolá v něm infekční onemocnění. Viz také patogeneze.

Inkontinence je neschopnost udržení moči nebo stolice. Inkontinence u dětí je do jistého věku normální. Odvozené přídavné jméno inkontinentní označuje člověka, který není schopen udržet moč či stolici. Opakem inkontinence je kontinence. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz inkontinence.

Inkontinence stolice je neschopnost udržení stolice. Prakticky to znamená ztrátu kontroly nad konečníkem a nedobrovolný únik stolice. Inkontinence stolice může mít různou závažnost: od občasného úniku stolice při „upšouknutí“ (úniku plynů z tlustého střeva) až po úplnou ztrátu kontroly nad vyprazdňováním. Mezi poměrně časté příčiny inkontinence stolice patří průjem či naopak zácpa, případně poškození svalů nebo nervů (to nejčastěji v souvislosti se stárnutím, případně s komplikovaným porodem). Inkontinence stolice může mít významný dopad na kvalitu života – zejména proto, že tento stav může způsobovat trapné situace ve společnosti nebo na veřejnosti. V mnoha případech je inkontinence stolice důsledkem nějakého základního onemocnění, které lze léčit, což následně vede k výraznému zlepšení kvality života. Viz také inkontinence, inkontinence moči.

Stresová inkontinence moči je typ inkontinence moči, při níž dochází k nechtěnému úniku moči při různých činnostech souvisejících se zvýšením nitrobřišního tlaku (např. zvedání břemen, kašel, smích, kýchání, tělesná aktivita, změna polohy apod.). Při léčbě někdy mohou pomoci Kegelovy cviky. Viz také inkontinence, inkontinence moči.

Inkontinence moči je neschopnost udržení moči. Prakticky to znamená ztrátu kontroly nad močovým měchýřem a nedobrovolný únik moči. Inkontinence moči může mít různou závažnost: od občasného úniku několika kapek moči až po únik značného množství moči několikrát denně. Inkontinence moči může mít významný dopad na kvalitu života – zejména proto, že tento stav může způsobovat trapné situace ve společnosti nebo na veřejnosti. V mnoha případech je inkontinence moči důsledkem nějakého základního onemocnění, které lze léčit, což následně vede k výraznému zlepšení kvality života. Lékaři rozlišují různé typy inkontinence moči, např. stresovou inkontinenci moči, inkontinenci z přetékání apod. Viz také inkontinence, moč, inkontinence stolice.

Inkompatibilita znamená „neslučitelnost“. Například inkompatibilita krevních skupin znamená, že příjemce a případný dárce mají natolik odlišné krevní skupiny, že dárcovu krev nelze použít k transfuzi do těla příjemce. Odvozené přídavné jméno je inkompatibilní. Opakem inkompatibility je kompatibilita (slučitelnost).

Inkontinence z přetékání je jedním z několika různých typů inkontinence moči, tj. neschopnosti kontrolovat močení. Inkontinence z přetékání může vzniknout, když člověk není schopen zcela vyprázdnit močový měchýř; pak může docházet k nechtěným únikům moči. Postižený člověk přitom může, ale nemusí cítit, že jeho močový měchýř je plný. Úniky moči, které mohou způsobovat rozpaky a nepohodlí, však nejsou jediným problémem. Moč zůstávající v močovém měchýři je živnou půdou pro bakterie, což může vést k opakovaným infekcím močových cest. Na rozdíl od jiných typů inkontinence se inkontinence z přetékání vysktyuje častěji u mužů než u žen. Nejčastější příčinou u mužů je zvětšená prostata, která brání odtoku moči z močového měchýře. Mezi další možné příčiny inkontinence z přetékání patří: ucpání močové trubice nádorem, močovými kameny, zjizvenou tkání, otokem způsobeným infekcí apod., slabé svaly močového měchýře, které z močového měchýře nedokážou zcela vytlačit zbytkovou moč, poranění nervů, které ovládají močový měchýř, poškození nervů v důsledku některých onemocnění, jako je cukrovka, alkoholismus, Parkinsonova nemoc, roztroušená skleróza apod., užívání některých léků, včetně některých antikonvulziv a antidepresiv, které ovlivňují komunikaci mezi nervovým systémem a močovým měchýřem. Viz také inkontinence, inkontinence moči.

Inkubační doba je doba, která uplyne od okamžiku nákazy (infekce) konkrétním choroboplodným zárodkem do objevení prvních příznaků infekčního onemocnění, které tento choroboplodný zárodek způsobuje.

Zobrazeno 1 až 10 z 10

Počet výsledků