Počet výsledků: 17

Otevřít filtraci

Androgen deprivační terapie je jiný název pro androgenní deprivaci. Viz také androgeny, terapie.

Androgeny se řadí mezi steroidní hormony a hrají velmi významnou roli zejména v pohlavním vývoji mužů, neboť podporují rozvoj mužských sekundárních pohlavních znaků. Proto je někdy pojem „androgeny“ zaměňován s pojmem mužské pohlavní hormony. Androgeny se však v malé míře vyskytují i u žen (u nich zodpovídají například za ochlupení v podpaží a pubické ochlupení). Nejvýznamnějším zástupcem androgenů je testosteron, dalšími příklady jsou androstendion či dihydrotestosteron. Odvozené přídavné jméno je androgenní. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz androgen.

Hormonální terapie je jiný název pro hormonální léčbu. Viz také hormony.

Substituční terapie testosteronem je jiný název pro substituční léčbu testosteronem.

Cílem reperfuzní terapie je znovu zprůchodnit zablokovanou krevní cévu. Rozlišujeme dva typy reperfuzní terapie: mechanická obnova průtoku krve (perkutánní koronární intervence neboli PCI), medikamentózní obnovení průtoku krve (označováno jako fibrinolýza, trombolýza, popř. trombolytická léčba – v tomto smyslu jde o tři různé výraz pro totéž). Viz také perfuze, terapie.

Kognitivně behaviorální terapie je druh psychoterapie, který klade důraz na rozpoznání naučených vzorců chování (kognitivní část) a změnu těchto vzorců (behaviorální část). Využití nachází především u úzkostných a depresivních poruch. Viz také kognitivní, behaviorální, terapie.

Kyslíková terapie je jiný název pro oxygenoterapii. Viz také terapie.

Terapie bděním neboli spánková deprivace je jedna z metod, které se používají při léčbě deprese. V 60. letech 20. stol. bylo náhodně vypozorováno, že depresivní pacienti se po noci strávené beze spánku cítili jeden nebo i více dní lépe. Následující výzkumy položily základ k terapii bděním. Při terapii bděním se používá jeden ze dvou přístupů: úplná spánková deprivace – pacient je vzhůru celou noc, částečná spánková deprivace – pacient si jde brzy lehnout, několik hodin může hluboce spát, přibližně v 1 hodinu ráno je probuzen a zbytek noci probdí. Tato forma léčby má dobré, avšak poměrně krátkodobé výsledky. Někteří pacienti ji navíc špatně snášejí, proto není vhodná pro každého. Viz také terapie.

Terapie rázovou vlnou, terapie extrakorporální rázovou vlnou neboli ESWT (zkratka pochází z anglického názvu extracorporeal shock wave therapy) je neinvazivní léčba, která spočívá ve směřování rázových vln do poraněných měkkých tkání s cílem snížit bolest a podpořit hojení. Užívá se nejčastěji ve fyzioterapii a sportovním lékařství, ale je rovněž zkoumána jako nová možnost léčby erektilní dysfunkce a získaného zakřivení penisu. Viz také terapie.

Terapie je jiný název pro léčbu. Odvozená slova jsou terapeutický (léčebný), terapeut (ten, kdo léčí) apod. Terapii – neboli léčbu – lze rozlišovat podle různých kritérií, podle toho se také různé typy léčby označují. Rozlišení podle záměru: kauzální léčba – je namířena proti příčině nemoci a snaží se ji odstranit, symptomatická léčba – je zaměřena na projevy onemocnění, nikoli na jeho příčinu. Rozlišení podle způsobu léčby: medikamentózní léčba neboli farmakoterapie – léčba pomocí léků, chirurgická léčba – léčba prostřednictvím operačního zákroku, radioterapie – léčba ozařováním, apod. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz terapie, resp. léčba.

Zobrazeno 1 až 10 z 17

Počet výsledků