nosní dutina

Nosní dutina (lat. cavitas nasi) je součástí horních dýchacích cest. Kromě účasti na dýchání má lidský nos několik dalších funkcí:

  • Obrana. Nos filtruje škodliviny a představuje první linii obrany proti choroboplodným zárodkům. Nosní sliznice i chloupky v nose brání cizím tělesům, aby pronikala dovnitř dýchacích cest. V nose se také ohřívá a zvlhčuje vzduch, který dýcháme. Obranným mechanismem je i kýchnutí: jedná se o reflex, při kterém prudce vydechujeme vzduch. Nosní sliznice je pokryta řasinkami, které odvádějí malé vdechnuté částečky (např. prach a mikroorganismy) směrem do hltanu. V nosní sliznici se rovněž nachází část tzv. slizničního imunitního systému, který filtruje, likviduje a rozkládá choroboplodné zárodky.
  • Čich. Je dobře známo, že nos potřebujeme pro vnímání různých vůní a pachů. Čich však úzce souvisí s vnímáním chuti: nefunguje-li dobře čich, zhoršuje se i vnímání chuťových podnětů.
  • Řeč. Nosní dutina kromě toho představuje rezonanční prostor. V případě nachlazení, což se projevuje mj. zánětem nosní sliznice, si proto všimneme „změny hlasu“ (často „huhňáme“ přes nos).

Nosní dutina je rozdělena na pravou a levou polovinu nosní přepážkou. Nosní dutina je propojena s vedlejšími nosními dutinami.

Obrázek: Nosní dutina a některé okolní struktury – schematický nákres. (Zdroj: depositphotos.com)

Viz také nos, vedlejší nosní dutiny.

Související příspěvky: