vitamin D

Vitamin D neboli kalciferol se řadí k vitaminům rozpustným v tucích. Vitamin D přispívá k normálnímu využití vápníku a fosforu, udržení normálního stavu kostí a zubů, činnosti svalů a imunitního systému. V běžné stravě se v našich zeměpisných šířkách vitamin D téměř nevyskytuje. Dobrým zdrojem jsou tučné ryby (např. sleď, makrela, losos). Mezi další zdroje vitaminu D patří olej z tresčích jater (rybí tuk). Lidské tělo si však může vitamín D vyrábět samo v kůži, která je vystavena přiměřenému množství slunečního záření (konkrétně UVB záření).

Vitamin D přijatý potravou nebo i „vyrobený“ v kůži je však neaktivní: aby se stal biologicky aktivním, prochází enzymatickou přeměnou v játrech a následně v ledvinách. Právě v ledvinách vzniká kalcitriol, což je aktivní forma vitaminu D.

Poznámka: Pojem „vitamin D“ (případně „kalciferoly“) je ve skutečnosti souhrnné označení pro skupinu několika strukturně podobných látek. Mezi nejvýznamnější kalciferoly se řadí vitamin D2 (ergokalciferol) a vitamin D3 (cholekalciferol).

Viz také vitaminy.

Související příspěvky: