Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostickým metodám a léčbě zánětů zevního, středního a vnitřního ucha. Dozvíte se také, proč zánět středního ucha postihuje zejména malé děti či jakým způsobem správně provádět ušní hygienu.
Více v kategorii Ušní, nosní a krční (ORL)
Články na NZIP
-
Streptokokové infekce u dětí
Do této skupiny nemocí se řadí infekce vyvolané určitými skupinami streptokokových bakterií (skupina A podle Lancefieldové), z nichž nejznámější je spála. Vedou většinou k akutním infekcím horních cest dýchacích, mohou ale způsobit také jiné projevy nemoci, např. zánět mandlí, spálu, červenku (růži, erysipel). Obzvláště často jsou postiženy děti školního a předškolního věku, a to především v zimních měsících.
-
Zánět středního ucha (otitida)
Zánět středního ucha neboli otitida je častým onemocněním dětského věku. V tomto článku najdete stručný popis anatomie středního ucha i základní informace o jeho zánětech.
-
Akutní zánět středního ucha u dětí
Akutní zánět středního ucha (lat. otitis media acuta) je jednou z častých nemocí u dětí, především u kojenců. Jedná se o virové či bakteriální onemocnění, které způsobuje bolestivý zánět sliznice středního ucha. V mnoha případech jde původně o rýmu vyvolanou virem, po které následuje bakteriální infekce. Akutní zánět středního ucha se vyznačuje náhlým a silným nástupem onemocnění, které však rychle ustoupí.
-
Rýma
Rýma je zánětlivé onemocnění sliznice nosní dutiny. Sliznici oslabenou nachlazením, výkyvy teplot, stavem ovzduší nebo stresem napadnou viry, případně později bakterie. Zánět způsobí zduření a překrvení sliznice, která pak omezuje průchodnost nosu a projevuje se výtokem, který může být vodnatý, hlenohnisavý nebo hnisavý. Rýmu může provázet kašel nebo další příznaky infekce horních dýchacích cest.
Doporučené zdroje
-
Ušní záněty
Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostickým metodám a léčbě zánětů zevního, středního a vnitřního ucha. Dozvíte se také, proč zánět středního ucha postihuje zejména malé děti či jakým způsobem správně provádět ušní hygienu.
-
Nachlazení
Zdroje věnované původcům nákazy, prevenci, cestě přenosu, projevům, diagnostice a léčbě nachlazení. Dozvíte se, jak posílit imunitní systém, ve kterém ročním období jsme nejvíce ohroženi nachlazením nebo jaký je rozdíl mezi nachlazením, chřipkou a onemocněním COVID-19.
-
Zánět vedlejších nosních dutin (sinusitida)
Co je zánět dutin, proč k němu dochází a jak se projevuje? V čem spočívá prevence tohoto nepříjemnému onemocnění? Kdy je nutné vyhledat lékaře a jak se uvedený zánět léčí? Kde se nacházejí vedlejší dutiny nosní a jakou plní funkci? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se týkají zánětu dutin naleznete v příspěvcích.
-
Hluchota
Zdroje věnované příčinám, diagnostice, typům, stupňům a možnosti léčby hluchoty. Dozvíte se, co poškozuje sluch, jaké pomůcky pomáhají osobám se sluchovým postižením a jakou podporu, dětem s poruchou sluchu, poskytuje Společnost pro ranou péči.