Infekce močových cest

Zdroje věnované prevenci, příčinám, projevům, diagnostice a léčbě infekce močových cest. Dozvíte se, jakým způsobem se bakterie způsobující infekci dostanou do močových cest, proč jsou ohroženy při urologických infekcích i ledviny a z jakého důvodu trpí ženy infekcí močových cest častěji než muži.

Pokračujte na původní zdroj

Infekce močových cest

Více v kategorii Ledviny a močový měchýř

Články na NZIP

 • Infekce močových cest u dětí

  Infekce močových cest je souhrnný pojem pro zánět močových cest podmíněný většinou bakteriemi, ojediněle viry nebo kvasinkami. Tyto záněty se týkají ledvin, močovodu, močového měchýře a močové trubice. U chlapců může být postižena prostata, chámovod a nadvarlata. Pokud je postižen měchýř, hovoříme o zánětu močového měchýře. Tento zánět probíhá bez horečky. Pokud se přidá horečka, jsou často postiženy i ledviny; pak hovoříme o zánětu horních močových cest (pyelonefritida).

 • Fimóza: diagnóza a léčba

  Při prvním rozhovoru s pacientem/rodiči zjistí lékař anamnézu a následuje fyzické vyšetření. Zkontroluje při něm, zda lze předkožku zcela nebo částečně přetáhnout přes žalud, a zda je při přetahování přes žalud viditelný zaškrcující prstenec. Pokud již došlo k zánětu, je odebrán stěr ze zaníceného místa a mikroskopicky vyšetřen na mikroorganismy.

 • Pokles dělohy

  K poklesu dělohy (descensus uteri) směrem k pochvě může docházet, dojde-li k oslabení vazivové tkáně a svalů pánevního dna. Možnými následky mohou být mimo jiné časté nucení k močení, infekce a záněty v oblasti genitálu, záněty močových cest a bolesti zad. Spolu s poklesem dělohy také často dochází k sestupu přední a/nebo zadní poševní stěny (descensus vaginae).

 • Fimóza: příčiny a příznaky

  Při fimóze nelze předkožku (prepucium) vůbec nebo jen stěží (s bolestmi) přetáhnout přes žalud penisu. V medicíně se rozlišuje mezi primárním (vrozeným) a sekundárním (získaným) zúžením předkožky (fimózou). Zde se dozvíte, které příznaky u dětí nebo u dospělých ukazují na zúžení předkožky.

Doporučené zdroje

 • Ledvinové kameny

  Zdroje věnované příčině, prevenci, příznakům, diagnostice a léčbě ledvinových kamenů. Kde vznikají, jak vypadají a co mohou způsobit ledvinové kameny? Co je ledvinová kolika a jaké jsou její příčiny? Jakým způsobem probíhá vyšetření na přítomnost kamenů v ledvinách a močových cestách? Odpovědi a další informace, které se týkají ledvinových kamenů naleznete v uvedených zdrojích.

  Přejít na externí zdroj
 • Glomerulonefritida

  Zdroje věnované popisu, příčinám, prevenci, příznakům, diagnostice a léčbě glomerulonefritidy. Prostřednictvím příspěvků se můžete dozvědět, co je glomerulus, kde se nachází a jakou plní funkci, které typy glomerulonefritidy se nejčastěji vyskytují nebo jaké mohou nastat komplikace při tomto onemocnění ledvin.

  Přejít na externí zdroj
 • Transplantace ledvin

  Pro koho je transplantace ledvin vhodná a kde se provádí? Jak probíhá příprava na transplantaci či samotný operační výkon? Co následuje po transplantaci, která opatření je třeba dodržovat nebo jak se žije lidem, kteří mají transplantovanou ledvinu? Odpovědi na tyto otázky a další informace týkající se transplantace ledvin naleznete v uvedených příspěvcích.

  Přejít na externí zdroj