Zdroje věnované příčinám, diagnostice, typům, stupňům a možnosti léčby hluchoty. Dozvíte se, co poškozuje sluch, jaké pomůcky pomáhají osobám se sluchovým postižením a jakou podporu, dětem s poruchou sluchu, poskytuje Společnost pro ranou péči.
Více v kategorii Ušní, nosní a krční (ORL)
Články na NZIP
-
Zdravotní účinky hluku
Hluk může nepříznivě působit na lidské zdraví přímým fyzikálním působením na sluchový aparát, nepřímo na srdečně cévní systém. Může narušovat některé tělesné pochody a činnosti, např. spánek, řeč a osvojování čtení, a také působit na subjektivní pohodu člověka a obtěžovat.
-
ASNEP – Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel, z. s.
Asociace ASNEP, z. s. byla založena v roce 1992 jako servisní organizace zastřešující subjekty pracující ve prospěch sluchově postižených občanů ČR nebo jejich rodičů.
-
Novorozenecký screening: co to je?
Již v porodnici je všem novorozencům prováděn novorozenecký screening. Každý novorozenec ihned po narození projde spektrem vyšetření, při nichž se zjišťuje, zda nemá některou ze závažných vrozených či dědičných chorob.
-
Ochrana zdraví před hlukem
Nadměrný hluk je škodlivina, na kterou se člověk nemůže adaptovat. Každý může přispět k ochraně svého zdraví před hlukem i k ochraně osob ve svém okolí změnami ve svých zvyklostech.
Doporučené zdroje
-
Příspěvek na zvláštní pomůcku
Nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku má osoba, která má těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí nebo těžké sluchové postižení anebo těžké zrakové postižení charakteru dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu. Seznam druhů a typů zvláštních pomůcek určených osobám se zdravotním postižením, na jejichž pořízení se poskytuje příspěvek na zvláštní pomůcku, je stanoven ve vyhlášce č. 388/2011 Sb. Detailní popis postupu při podání žádosti o příspěvek na zvláštní pomůcku najdete na Portálu veřejné správy.
-
Ušní záněty
Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostickým metodám a léčbě zánětů zevního, středního a vnitřního ucha. Dozvíte se také, proč zánět středního ucha postihuje zejména malé děti či jakým způsobem správně provádět ušní hygienu.
-
Nachlazení
Zdroje věnované původcům nákazy, prevenci, cestě přenosu, projevům, diagnostice a léčbě nachlazení. Dozvíte se, jak posílit imunitní systém, ve kterém ročním období jsme nejvíce ohroženi nachlazením nebo jaký je rozdíl mezi nachlazením, chřipkou a onemocněním COVID-19.
-
Zánět vedlejších nosních dutin (sinusitida)
Co je zánět dutin, proč k němu dochází a jak se projevuje? V čem spočívá prevence tohoto nepříjemnému onemocnění? Kdy je nutné vyhledat lékaře a jak se uvedený zánět léčí? Kde se nacházejí vedlejší dutiny nosní a jakou plní funkci? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se týkají zánětu dutin naleznete v příspěvcích.