Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Mapa zdravotní péče
  • Hry
  • Rejstřík pojmů
  • Doporučené weby
  • Datové zpravodajství
Více
Napište nám
  • Domů
  • Životní situace
  • Život zachraňující informace
  • Aktuální: Pohotovost

Pohotovost

Život zachraňující informace
Autor: Ministerstvo zdravotnictví České republiky

Pracoviště, která pro vás zajišťují zdravotní služby mimo běžnou pracovní dobu, jsou připravena pomoci řešit akutní zdravotní problém a zastoupit při náhlém onemocnění registrujícího praktického lékaře. Není potřeba žádné doporučení, o vyšetření může požádat každý pacient. Jednodušší případy řeší ordinace lékařské pohotovostní služby (LPS), složitější případy vyžadující neodkladnou péči řeší určené ambulance nemocnic. Větší nemocnice mívají pracoviště, které se nazývá urgentní příjem. Toto pracoviště se dovede postarat o pacienty s náhlým zhoršením zdravotního stavu a zajistit hospitalizaci.

V současné době je pojištěnec, nebo za něj jeho zákonný zástupce povinen hradit poskytovateli zdravotních služeb regulační poplatek ve výši 90 Kč za využití lékařské pohotovostní služby nebo pohotovostní služby v oboru zubní lékařství, přičemž o pohotovostní služby nejde v případě poskytnutí ambulantní péče během pravidelné ordinační doby poskytovatele.

Lékařská pohotovostní služba (LPS)

Pracoviště, na které se můžete obrátit se zdravotním problémem mimo běžnou pracovní dobu. Ošetřuje pacienty bez zjevného ohrožení životně důležitých funkcí. Na ošetření lékařem LPS by měla navazovat v krátké lhůtě kontrola u registrujícího praktického lékaře, aby posoudil úspěšnost doporučeného postupu, případně jej upravil a doplnil.

Pohotovostní služba funguje i v oboru zubního lékařství. O jejích pravidlech se více dočtete v brožuře České stomatologické komory Pohotovostní služba v oboru zubní lékařství (PDF soubor, 154 kB).

Urgentní příjem nemocnice (Emergency)

Pohotovostní pracoviště vyššího typu. Urgentní příjem je specializované pracoviště s nepřetržitým provozem, které zajišťuje příjem a poskytování intenzivní akutní péče pacientům s náhle vzniklým závažným postižením zdraví a pacientům v přímém ohrožení života. Obrátit se na ně mohou pacienti přímo, přednostně je však určeno pro příjem pacientů přivážených zdravotnickou záchrannou službou s náhlým zhoršením zdravotního stavu úrazové i neúrazové povahy. Tato pracoviště bývají zpravidla velmi přetížena. Aby se dostalo každému pacientovi vyšetření včas přiměřeně jeho zdravotního stavu, jsou tato pracoviště vybavena recepcí, která stanovuje pořadí pacientů ve spolupráci s lékaři ve službě a třídí pacienty podle naléhavosti, potřebné intenzity a odbornosti péče. Organizačně mohou být oba typy pohotovostního pracoviště ve velkých nemocnicích propojena a mohou se i různě jmenovat (např. společný příjem, centrální příjem, akutní ambulance, apod.).

Oba typy pohotovostních pracovišť jsou určeny k řešení zdravotních problémů, které vznikly náhle: např. selhání oběhu, selhání dechu, mrtvice, infarkt, náhle vzniklá bolest, astmatický záchvat, náhlé onemocnění břicha, úrazy, otravy, apod. Pacienti, kteří na pohotovost přijdou s dlouhodobými obtížemi, které nejsou náhle vzniklým závažným postižením zdraví a přímým ohrožením života, zpravidla pak čekají na vyšetření velmi dlouho, protože vždy mají přednost ti, jejichž zdravotní stav vyžaduje neodkladnou péči, i z toho důvodu nelze doporučit využívání pohotovostí pro řešení zdravotních problémů, jež mohou být řešeny v rámci standardní ordinační doby registrujícího lékaře či ambulantního specialisty.

Související odkazy

  1. Česká stomatologická komora: brožura Pohotovostní služba v oboru zubní lékařství (PDF soubor, 154 kB)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Registrující lékař

Nemůžete najít registrujícího lékaře?

Pokud nemůžete najít registrujícího lékaře, který by vás mohl vzít do péče, obraťte se na vaši zd...

Průvodce zdravotním systémem

Hrazená a nehrazená zdravotní péče: co je a co není hrazeno, kdy se doplácí?

Základní rozsah hrazené zdravotní péče je uveden v zákoně č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním p...

Průvodce zdravotním systémem

Druhy a formy zdravotní péče

Zdravotní péči dělíme do druhů podle časové naléhavosti či účelu jejího poskytnutí. Zdravotní péč...

Průvodce zdravotním systémem

Základní návod k používání zdravotní péče

Pro každého nemocného je obvykle místem prvního kontaktu praktický lékař a ostatní lékaři primárn...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Mapa zdravotní péče
Hry
Rejstřík pojmů
Doporučené weby
Datové zpravodajství
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 04.10.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI