Národní zdravotnický informační portál

Vybrané články ze světa zdraví

 • Vysoký krevní tlak (hypertenze): prevence

  Zvýšený krevní tlak může mít pro organismus závažné následky; obzvlášť obávané jsou následky pro kardiovaskulární systém. Nejlepší prevencí, ale také součástí léčby, pokud se již hypertenze rozvinula, je zdravý životní styl. V případě mírně zvýšeného vysokého krevního tlaku obvykle odpovídající změna životního stylu stačí k návratu k zdravému rozmezí krevního tlaku. Obecně by hodnoty krevního tlaku měly být pod 140/90 mmHg (měření v ordinaci) nebo pod 135/85 mmHg (domácí měření). U lidí s rizikovými faktory, jako jsou chronické onemocnění ledvin, ischemická choroba srdeční, prodělaná cévní mozková příhoda nebo diabetes mellitus, je cílová hodnota mezi 130–139/80–85 mmHg.

 • Lezení a horolezectví

  Na první pohled to vypadá docela snadno. Nohy jako by byly přilepené k malým stupům, tělo je natažené, prsty levé ruky svírají úzký chyt ve výšce hlavy, pravá ruka hledá oporu na malé římse. Pak lezec pomalu přenese váhu těla na jednu nohu a vystoupí o kousek výš. Zdá se, že je to hračka. Jak je to ve skutečnosti obtížné, pochopíte až v okamžiku, kdy vyzkoušíte lezeckou cestu na vlastní kůži. Naštěstí, pokud vám dnes na zvolenou cestu nestačí síla a/nebo lezecká technika, zachytí váš pád lano. Nebo můžete zvolit lehčí cestu, která je hned vedle, a nakonec přece jen zažít pocit úspěchu, že jste se dostali až na vrchol.

 • Rakovina plic: prevence, screeningový program

  Rakovině plic lze nejlépe předcházet nekuřáctvím. Přestat s kouřením se vyplatí i lidem, kteří kouří už celé roky. Od roku 2022 funguje v České republice nový screeningový program. Jeho cílem je zvýšit podíl pacientů, u nichž je rakovina plic odhalena v časném klinickém stadiu, a zlepšit tak jejich šanci na úplné uzdravení.

 • Sacharidová superkompenzace ve sportu

  Vytrvalostní sportovci mohou před závody nebo jinými sportovními výzvami doplnit zásoby sacharidů (glykogenu) nad normální úroveň. Využívají k tomu metodu sacharidové superkompenzace. Tuto metodu však má smysl využívat pouze v rámci přípravy na vytrvalostní zátěž, která má trvat alespoň 90 minut nebo déle. Chcete-li naplno využít výhod sacharidové superkompenzace, je třeba dbát (mimo jiné) na výběr správných sacharidů.

 • Katalog otevřených dat

  Přehledná prezentace otevřených dat ve zdravotnictví

  Více informací
 • Národní kardiologický informační systém

  Komplexní informační systém pokrývající pod garancí odborné společnosti problematiku kardiovaskulárních onemocnění.

  Více informací
 • Národní registr reprodukčního zdraví

  Datové zpravodajství z oblasti reprodukčního zdraví pokrývá pod záštitou odborné společnosti vybraná témata včetně otevřených dat.

  Více informací