Národní zdravotnický informační portál

Vybrané články ze světa zdraví

 • Očkovací kalendář pro děti

  Dětský očkovací kalendář uvádí jednoduchý a stručný přehled povinného i nepovinného hrazeného očkování dětí v ČR. Přehledná tabulka uvádí různé typy vakcinací, i počty dávek, které je třeba aplikovat, aby očkované dítě bylo chráněno proti nákaze. V očkovacím kalendáři jsou uvedena hrazená očkování dle platné legislativy a doporučená očkování podle aktuálních poznatků.

 • Zápal plic (pneumonie)

  Zápal plic neboli pneumonie je infekční onemocnění plicní tkáně, které může postihnout různé části plic. Zápal plic způsobují mikroorganismy: často se jedná o bakterie (např. pneumokoky), ale původci pneumonie mohou být i viry nebo plísně. Roli mohou hrát i atypické patogeny, jako jsou mykoplazmata. Vzácně může být zápal plic způsoben i alergií nebo vdechnutím chemických látek. Nejčastější formou pneumonie je komunitní pneumonie. Zápal plic se však může rozvinout i během pobytu v nemocnici: v takovém případě hovoříme o nozokomiální pneumonii.

 • Postcovidový syndrom

  Doba pro zotavení po nemoci COVID-19 je u každého jiná. U některých lidí mohou obtíže po prodělaném onemocnění COVID-19 trvat týdny až měsíce. Pokud se různé zdravotní obtíže vyskytují po dobu delší než 4 týdny, můžeme již mluvit o tzv. „long covidu“. Postcovidový syndrom (také označován jako chronický covid) je soubor příznaků, které přetrvávají po 12 a více týdnech od infekce SARS-CoV-2.

 • Česko očkuje

  „Očkujeme se pro život beze strachu.“ Očkování chrání před těžkým průběhem COVID-19.

  Více informací
 • Průvodce zdravotním systémem

  Práva a povinnosti pojištěnce, elektronický recept (eRecept), komunikace ve zdravotnictví a další zajímavá témata.

  Chcete vědět více?
 • Hledáme kolegy do týmu NZIP

  Hledáme vývojáře pro rozvoj portálu NZIP. Nejste to vy? Přejděte na více informací o této pozici.

  Více informací