Národní zdravotnický informační portál

Vybrané články ze světa zdraví

 • Ortorexie: „posedlost“ zdravým stravováním

  Na vyváženou a zdravou stravu klade mnoho lidí velký důraz a považují ji za důležitou součást svého životního stylu, což je zcela v pořádku. V případě takzvané ortorexie jde však zaujetí výživou ještě o několik kroků dál: pro postižené se zdravé stravování stává skutečně „posedlostí“. Mnozí lidé trpící ortorexií se bojí, že z konzumace „nezdravých“ potravin onemocní, a svá pravidla zdravého stravování ženou až do extrému.

 • Rakovina plic: prevence, screeningový program

  Rakovině plic lze nejlépe předcházet nekuřáctvím. Přestat s kouřením se vyplatí i lidem, kteří kouří už celé roky. Od roku 2022 funguje v České republice nový screeningový program. Jeho cílem je zvýšit podíl pacientů, u nichž je rakovina plic odhalena v časném klinickém stadiu, a zlepšit tak jejich šanci na úplné uzdravení.

 • Syfilis (příjice)

  Syfilis je sexuálně přenosná infekce, která je způsobena bakterií Treponema pallidum. Onemocnění se vyskytuje celosvětově a lze jej léčit pomocí antibiotik. Bez léčby však může mít těžký průběh s devastujícími následky.

 • Katalog otevřených dat

  Přehledná prezentace otevřených dat ve zdravotnictví

  Více informací
 • Národní registr reprodukčního zdraví

  Datové zpravodajství z oblasti reprodukčního zdraví pokrývá pod záštitou odborné společnosti vybraná témata včetně otevřených dat.

  Více informací