Počet výsledků: 172

Otevřít filtraci

Zevní dýchání je jiný název pro vnější dýchání.

Zevní ucho neboli vnější ucho (lat. auris externa) je jednou ze tří částí ucha. Na zevním uchu rozlišujeme: ušní boltec – celá vyčnívající struktura včetně ušního lalůčku, kterou v běžném životě označujeme jako „ucho“, zevní zvukovod – trubice o délce přibližně 2,5 cm, která je ukončena ušním bubínkem. Obrázek: Anatomie ucha – schematický nákres. (Zdroj: shutterstock.com) Viz také ucho, střední ucho, vnitřní ucho.

Zevní zvukovod (lat. meatus acusticus externus) je součást zevního ucha. Jedná se o trubici o délce přibližně 2,5 cm a šířce asi 0,7 cm (u dospělého člověka), která navazuje na ušní boltec a je ukončena ušním bubínkem. Viz také ucho, zevní ucho.

Zevní radioterapie, teleterapie neboli teleradioterapie je typ radioterapie využívající přístroj (tzv. lineární urychlovač), který zhoubný nádor ozařuje zevně. Viz také radioterapie, brachyterapie, systémová radioterapie.

Zevní pohlavní orgány neboli vnější pohlavní orgány jsou pohlavní orgány, které jsou u chlapců i u dívek viditelné při narození. Ženským zevním pohlavním orgánem je vulva. Mezi mužské zevní pohlavní orgány se řadí penis a šourek. Viz také pohlavní orgány, vnitřní pohlavní orgány.

Zevní děložní branka (lat. ostium uteri externum) spojuje pochvu s kanálem děložního hrdla. Obrázek: Děloha, děložní hrdlo a část pochvy – schematický nákres. (Zdroj: By Henry Vandyke Carter - Henry Gray (1918) Anatomy of the Human Body, Bartleby.com: Gray's Anatomy, Plate 1167. Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1420450) Viz také vnitřní děložní branka, děložní hrdlo.

Zevní rotace neboli laterální rotace je anatomický pojem, který označuje rotační pohyb končetiny kolem její podélné osy směrem od středu těla. Opakem zevní rotace je vnitřní rotace. Obrázek: Vnitřní rotace (vlevo) a zevní rotace (vpravo) levé nohy. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také rotace.

CHOPN je zkratka pro chronickou obstrukční plicní nemoc.

Abnormality chromozomů je jiný název pro chromozomální abnormality. Viz také abnormální, chromozom.

Stenóza mitrální chlopně je jedna z chlopenních vad, které se mohou vyvinout v průběhu života. Vyznačuje se zúžením chlopně mezi levou síní a levou komorou, obvykle v důsledku dříve prodělané streptokokové infekce nebo revmatické horečky. Čerpací kapacita srdce je snížená a dochází ke zpětnému toku (regurgitaci) krve do plic. Viz také mitrální chlopeň, stenóza.

Zobrazeno 1 až 10 z 172

Počet výsledků