Počet výsledků: 22

Otevřít filtraci

Sekundární pohlavní znaky jsou pohlavní znaky, které se objevují během puberty. Mezi viditelné sekundární pohlavní znaky patří pubické ochlupení u mužů i u žen, typický tvar prsou a rozšířených boků u žen, vousy a „ohryzek“ u mužů. Viz také primární pohlavní znaky, pohlavní znaky.

Primární pohlavní znaky jsou pohlavní znaky, které jsou přítomny již při narození a zahrnují vnější pohlavní orgány a vnitřní pohlavní orgány. Příklady primárních pohlavních znaků jsou penis a varlata u mužů, pochva a vaječníky u žen. Viz také sekundární pohlavní znaky, pohlavní znaky.

Pohlavní znaky jsou vlastnosti, kterými se vzájemně liší jednotlivá pohlaví (muži a ženy, resp. chlapci a dívky). Rozlišujeme primární pohlavní znaky a sekundární pohlavní znaky.

Prehnovo znamení je důležité při urologickém vyšetření, pokud má lékař podezření například na zánět nadvarlete nebo na torzi varlete. Vyšetření se provádí v případě, že pacient si stěžuje na bolest varlete. Lékař při něm pacientovi nadzvihne varle a zeptá se pacienta, zda pocítil úlevu od bolesti: negativní Prehnovo znamení – při zvednutí postiženého varlete není úleva od bolesti, tzn. může (avšak nemusí!) se jednat o torzi varlete, pozitivní Prehnovo znamení – při zvednutí postiženého varlete je úleva od bolesti, tzn. může (avšak nemusí!) se jednat o epididymitidu. Viz také zánět nadvarlete (epididymitida), torze varlete.

Znak (v souvislosti s genetikou) je specifická vlastnost konkrétního jedince. Znaky mohou být podmíněny geny, faktory vnějšího prostředí nebo kombinací obou. Znaky mohou být kvalitativní (např. barva očí) nebo kvantitativní (např. výška nebo krevní tlak). Daný znak je součástí celkového fenotypu jedince.

Vnímavost v kontextu nějakého infekčního onemocnění znamená, že daný jedinec nemá dostatečnou odolnost vůči určitému patogenu. Pokud je imunitní systém vnímavého jedince tomuto patogenu vystaven, nedokáže zabránit infekci ani rozvoji onemocnění. Viz také infekce.

Výraz vnímavý v kontextu nějakého infekčního onemocnění znamená, že daný jedinec nemá dostatečnou odolnost vůči určitému patogenu. Pokud je imunitní systém vnímavého jedince tomuto patogenu vystaven, nedokáže zabránit infekci ani rozvoji onemocnění. Viz také infekce.

Vnější pohlavní orgány je jiný název pro zevní pohlavní orgány. Viz také pohlavní orgány.

Vnější ucho je jiný název pro zevní ucho. Viz také ucho.

Borgova škála vnímaného úsilí neboli RPE (zkratka pochází z anglického výrazu Borg rating of perceived exertion) slouží k pacientově subjektivnímu odhadu vnímané intenzity zátěže, která je na stupnici 6–20 vyjádřena pomocí slovního popisu obtížnosti. RPE je součástí některých zátěžových testů.

Zobrazeno 1 až 10 z 22

Počet výsledků