Počet výsledků: 12

Otevřít filtraci

Specifická alergenová imunoterapie (SAIT) je metoda, která se někdy používá při léčbě alergií. Spočívá v tom, že člověku trpícímu alergií jsou pod lékařským dohledem (!) podávány postupně se zvyšující dávky alergenu. Pokud je léčba úspěšná, imunitní systém se naučí tento alergen tolerovat a projevy alergie vymizí. Terminologická poznámka: SAIT byla dříve označována jako hyposenzibilizace či desenzibilizace. Viz také alergen, imunoterapie.

Alergen-specifické protilátky jsou protilátky, které se vytvářejí v těle alergiků jako reakce na konkrétní (specifický) alergen. Alergen-specifické protilátky hrají významnou úlohu zejména v alergických reakcích časného typu. Viz také alergen, protilátky.

Alergenové extrakty neboli výtažky alergenů se používají k diagnostice i k léčbě alergií. Jedná se o sterilní tekutiny, které se připravují z přírodních látek (např. plísně, pyly, hmyzí jedy, zvířecí chlupy), o nichž je známo, že u vnímavých jedinců vyvolávají alergickou reakci.

Alergen je antigen, který vyvolává alergickou reakci. Imunitní systém zdravého jedince alergeny toleruje.

Kontaktní alergen je látka vyvolávající alergickou kontaktní dermatitidu.

Specifická imunita je jiný název pro získanou imunitu. Viz také imunita.

Specifická prevence v souvislosti s nějakým infekčním onemocněním je takové preventivní opatření, které brání infekci tímto konkrétním onemocněním. Specifickou prevencí infekčních onemocnění bývá většinou očkování. Viz také infekce, prevence, nespecifická prevence.

Prostatický specifický antigen neboli PSA (zkratka pochází z anglického názvu prostate-specific antigen) je glykoprotein a zároveň enzym, který je vylučován epitelovými buňkami prostaty. PSA se nachází v ejakulátu. Předpokládá se, že má mj. vliv na rozpouštění hlenu děložního hrdla, což usnadňuje průnik spermií do dělohy. PSA je v malém množství přítomen v krvi mužů se zdravou prostatou. Jeho hladina může být zvýšená v případě karcinomu prostaty nebo jiných poruch prostaty. PSA ovšem není jednoznačným indikátorem rakoviny prostaty: může signalizovat například prostatitidu nebo benigní hyperplazii prostaty. Viz také prostata, antigen.

Imunoterapie je způsob léčby, při němž jsou využívány látky podporující nebo naopak potlačující funkce pacientova vlastního imunitního systému. Organismu tak pomáhají bojovat proti nádorovému onemocnění, infekčnímu onemocnění, případně i jinému typu onemocnění. Existuje mnoho různých typů imunoterapie: některé z nich jsou zaměřeny pouze na určité buňky imunitního systému, jiné ovlivují imunitní systém jako celek. V rámci imunoterapie se používají některé cytokiny, vakcíny, monoklonální protilátky a některé další látky. Při léčbě alergií se někdy uplatňuje specifická alergenová imunoterapie, subkutánní imunoterapie či sublingvální imunoterapie. Odvozené přídavné jméno je imunoterapeutický. Viz také terapie a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz imunoterapie, imunoterapeutický apod.

Intravezikální imunoterapie je forma protinádorové léčby, při níž je lék podáván přímo do močového měchýře (tedy nikoli polykáním tablet, injekcí do krevního oběhu apod.). Imunoterapie je v tomto případě založena na tom, že podaný lék pomáhá imunitnímu systému útočit na nádorové buňky. Jako „lék“ se při intravezikální imunoterapii obvykle používá BCG – oslabená bakterie Mycobacterium bovis, která se obvykle používá při očkování proti tuberkulóze. Princip intravezikální imunoterapie s využitím BCG spočívá v tom, že jakmile je bakterie vpravena do močového měchýře, pomůže „vyprovokovat“ buňky imunitního systému k útoku na nádorové buňky. Lék je podáván tenkou hadičkou (katétrem) skrze močovou trubici až do močového měchýře. Intravezikální imunoterapie se používá zejména u pacientů s neinvazivním karcinomem močového měchýře – tedy v případech, kdy zhoubný nádor postihuje pouze sliznici a ještě se nestačil rozšířit hlouběji, tedy do svalové vrstvy ve stěně močového měchýře. Viz také intravezikální, imunoterapie, intravezikální léčba.

Zobrazeno 1 až 10 z 12

Počet výsledků