Počet výsledků: 5

Otevřít filtraci

Sluchové kůstky (lat. ossicula auditus) jsou tři kůstky ve středním uchu, které patří k nejmenším kostem v lidském těle. Slouží k přenosu zvuků ze vzduchu do hlemýždě ve vnitřním uchu. V každém uchu jsou tři sluchové kůstky; jedná se o párové kosti, proto se jich v lidském těle se jich nachází celkem šest (v závorkách jsou uvedeny počty zmiňovaných kostí): kladívko (2), kovadlinka (2), třmínek (2). Viz také sluch, kosti, kostra, lebka.

Sluch je jeden ze smyslů. Přes ušní boltec a zevní zvukovod se zvukové vlny dostávají k ušnímu bubínku. Z něj se přenášejí na sluchové kůstky ve středním uchu – konkrétně na kladívko, kovadlinku a třmínek – a pak přes oválné okénko do tekutiny vnitřního ucha. Pomocí tisíců vláskových buněk v hlemýždi vnitřního ucha se pak zvukové vlny přeměňují na elektrické impulsy a prostřednictvím kochleárního nervu jsou přenášeny do mozku, kde jsou zpracovány. Odvozené přídavné jméno je sluchový. Obrázek: Přenos zvukových vln dovnitř ucha – schematický nákres. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také smysl a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz sluch.

Sluchový nerv je jiný název pro kochleární nerv.

Porucha sluchu je zastřešující označení pro narušený proces normálního slyšení. Příčiny poruch sluchu mohou být v zevním, středním nebo i vnitřním uchu. Podle toho, jak závažná je porucha sluchu, rozlišujeme osoby nedoslýchavé a neslyšící. Viz také porucha, sluch, nedoslýchavost, hluchota.

Osoby se sluchovým postižením jsou lidé, kteří neslyší tak dobře jako lidé s normálně fungujícím sluchem. Rozlišujeme různé poruchy sluchu. Porucha může postihovat jedno ucho nebo obě uši. Viz také sluch, poruchy sluchu.

Zobrazeno 1 až 5 z 5

Počet výsledků