Počet výsledků: 22

Otevřít filtraci

Sekundární varixy je odborný název pro sekundární křečové žíly.

Varixy je jiný název pro křečové žíly.

Primární varixy je odborný název pro primární křečové žíly.

Jícnové varixy jsou křečové žíly, které se vyskytují nejčastěji v dolní části jícnu, například u pacientů s jaterní cirhózou. Jícnové varixy mohou být poměrně velké; pokud prasknou, jedná se o život ohrožující stav. Viz také jícen, křečové žíly (varixy).

Sekundární pohlavní znaky jsou pohlavní znaky, které se objevují během puberty. Mezi viditelné sekundární pohlavní znaky patří pubické ochlupení u mužů i u žen, typický tvar prsou a rozšířených boků u žen, vousy a „ohryzek“ u mužů. Viz také primární pohlavní znaky, pohlavní znaky.

Sekundární prevence znamená včasný záchyt a ovlivňování již vzniklého onemocnění. Včasný záchyt např. nádorových onemocnění ovlivňuje perspektivu nemocných jak z hlediska dožití, tak kvality života. Příkladem jsou screeningové programy: rakoviny prsu, děložního čípku nebo rakoviny tlustého střeva a konečníku. Včasný záchyt aterosklerotických změn umožní intervence proti existujícím rizikovým faktorům a zabránění rozvoje onemocnění nebo jeho komplikací, jako jsou infarkt myokardu či cévní mozková příhoda. Viz také prevence, primární prevence, terciární prevence, kvartérní prevence.

Sekudární fimóza, získaná fimóza neboli patologická fimóza je fimóza (zúžení předkožky), která vzniká v průběhu života. Sekundární fimóza může mít různé příčiny, jako jsou zejména opakované záněty žaludu penisu a předkožky, neúmyslné poranění předkožky, diabetes mellitus a lichen sclerosus. Viz také fimóza, primární fimóza.

Sekundární spontánní pneumotorax je spontánní pneumotorax, který vzniká v důsledku již existujícího plicního onemocnění (např. CHOPN, plicní emfyzém, cystická fibróza). Viz také pneumotorax, spontánní pneumotorax, primární spontánní pneumotorax.

Sekundární křečové žíly neboli sekundární varixy jsou křečové žíly, které vznikají v důsledku ucpání (trombózy) hlubokých žil. Pokud hluboký žilní systém již neodvádí krev správně, zvyšuje se tlak v žíle, rozšiřují se její stěny a krev proudí špatným směrem. V povrchovém žilním systému se zvyšuje tlak, což vede k válcovitému nebo pytlovitému rozšíření povrchových žil a vytváří se typický vzhled klikatých a rozšířených křečových žil. Viz také primární křečové žíly.

Sekundární metabolity jsou látky produkované rostlinami, bakteriemi či plísněmi, které se přímo nepodílejí na jejich normálním růstu, vývoji nebo rozmnožování. Tyto látky často představují jedinou možnost, jak se některé rostliny mohou bránit proti býložravcům (chutnají hořce, zapáchají nebo jsou dokonce toxické). K sekundárním metabolitům se řadí například flavonoidy, fytoestrogeny, fytosteroly, glukosinoláty, inhibitory proteáz, karotenoidy, monoterpeny, saponiny, sulfidy a také některá antibiotika (produkovaná plísněmi). Lidé využívají některé sekundární metabolity rostlin k různým účelům (léky, ochucovadla, barviva, ilegální drogy). Viz také metabolit, primární metabolity, metabolismus.

Zobrazeno 1 až 10 z 22

Počet výsledků