Počet výsledků: 50

Otevřít filtraci

Poly(ADP-ribóza)polymeráza neboli PARP [zkratka pochází z anglického názvu poly(ADP-ribose)polymerase] je enzym, který se podílí na mnoha buněčných funkcích, včetně oprav poškozené DNA. Poškození DNA může být způsobeno mnoha příčinami, včetně expozice některým chemickým látkám, ionizujícímu záření apod. V rámci protinádorové léčby se někdy používají tzv. inhibitory PARP: ty mohou zabránit nádorovým buňkám v opravách poškozené DNA, což způsobí jejich smrt. Viz také inhibitory PARP.

Polymerázová řetězová reakce s reverzní transkripcí neboli RT-PCR (zkratka pochází z anglického názvu reverse transcription polymerase chain reaction) je podtypem polymerázové řetězové reakce. RT-PCR se používá např. při PCR testech.

DNA-dependentní RNA-polymeráza je enzym, který hraje klíčovou úlohu při transkripci („přepisu“) genetické informace z DNA do mRNA (viz proteosyntéza).

Polymerázová řetězová reakce neboli PCR (zkratka pochází z anglického názvu polymerase chain reaction) je laboratorní metoda pro amplifikaci (zvětšení počtu kopií) konkrétního úseku DNA. Tato metoda se používá mj. při PCR testech.

Ribóza je látka, která se přirozeně vyskytuje v lidském těle. Jedná se o typ monosacharidu, který tvoří nedílnou součást ribonukleových kyselin (RNA). Kromě toho se vyskytuje i v jiných sloučeninách, například v adenosintrifosfátu (ATP). Ribóze se velmi podobá deoxyribóza, která se od ní liší pouze jediným atomem kyslíku (deoxyribóza má o jeden atom kyslíku méně). Obrázek: Chemická struktura ribózy. Konec každé úsečky (není-li na ní zakreslen atom jiného chemického prvku, např. kyslíku) znázorňuje jeden atom uhlíku. (Zdroj:Wikimedia Commons, Public Domain.) Viz také monosacharidy, nukleové kyseliny, deoxyribóza.

ADPKD je zkratka pro autozomálně dominantní polycystické onemocnění ledvin.

ADP je zkratka pro adenosindifosfát.

Poliklinika je označení pro větší ambulantní zdravotnické zařízení s ordinacemi lékařů primární péče i ambulantních specialistů.

Pankreatický polypeptid neboli PP (zkratka pochází z anglického názvu pancreatic polypeptide) je peptidový hormon sestávající z 36 aminokyselin, který vzniká v PP-buňkách slinivky břišní. Pankreatický polypeptid je produkován při konzumaci stravy bohaté na bílkoviny (proteiny). Celkově ovlivňuje sekreci slinivky břišní, a to jak exokrinní (tedy produkci pankreatické šťávy), tak endokrinní (tedy produkci ostatních pankreatických hormonů). Viz také pankreatický, polypeptidy.

Virus poliomyelitidy je jiný název pro poliovirus. Viz také viry, poliomyelitida.

Zobrazeno 1 až 10 z 50

Počet výsledků