Počet výsledků: 6

Otevřít filtraci

Onkologická prevence je soubor opatření, jejichž cílem je snížení rizika vzniku nádorového onemocnění. To může zahrnovat dodržování zásad zdravého životního stylu, vyhýbání se karcinogenům, případně podstoupení očkování, které může předejít vzniku některých zhoubných nádorů (např. očkování proti HPV). Viz také onkologie, prevence.

Onkologický pacient je člověk, jemuž byl diagnostikován některý z mnoha typů nádorových onemocnění. Viz také onkologie.

Onkologická indikační komise (někdy jen zkráceně indikační komise) je skupina lékařů, která se pravidelně schází v nemocnici, aby diskutovala o konkrétních případech zhoubných nádorů a vyměňovala si poznatky. Cílem jednání indikační komise je stanovit nejlepší možnou léčbu nádorového onemocnění a plán péče pro konkrétního onkologického pacienta. Účast lékařů z mnoha různých oborů přináší odlišné pohledy na daného pacienta, a je tak mnohem snazší vypracovat léčebný plán, než kdyby jej sestavoval pouze klinický onkolog. Schůzek indikační komise se většinou účastní klinický onkolog, patolog, onkochirurg a radiolog. V závislosti na projednávaných případech se mohou účastnit i lékaři dalších specializací, například gynekolog, plastický chirurg, urolog apod. Viz také onkologie, indikace.

Klinická onkologie je podobor onkologie, který se zaměřuje na léčbu nádorových onemocnění pomocí chemoterapie, hormonální léčby, biologické léčby a cílené léčby. Lékař specializující se na klinickou onkologii se nazývá klinický onkolog. Viz také klinický, onkologie.

Onkologická léčba je jiný název pro protinádorovou léčbu. Viz také onkologie, léčba.

Onkologie je lékařský obor, který se zabývá výzkumem, prevencí, diagnostikou a léčbou nádorových onemocnění. Odvozené přídavné jméno je onkologický, lékař specializující se na onkologii se nazývá onkolog. Viz také -ologie a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz onkologie, onkologický apod.

Zobrazeno 1 až 6 z 6

Počet výsledků