Počet výsledků: 43

Otevřít filtraci

Mozkové hemisféry (lat. hemisphaeria cerebri) jsou jednou ze čtyř hlavních částí mozku. Rozlišujeme levou a pravou mozkovou hemisféru, které společně tvoří koncový mozek. Na celém povrchu mozkových hemisfér se nachází mozková kůra, v níž jsou patrny četné rýhy (lat. sulci); nejhlubší z těchto rýh se označují jako zářezy (lat. fissurae). Mezi závity a zářezy se nacházejí zprohýbané závity (lat. gyri). Některé z hluboko uložených zářezů se užívají pro dělení mozkových hemisfér do mozkových laloků, přičemž největší a nejznámější jsou čelní lalok, temenní lalok, spánkový lalok a týlní lalok. Obrázek: Mozkové hemisféry – schematický nákres. V levé části obrázku jsou znázorněny čtyři hlavní mozkové laloky. V pravé části obrázku jsou vyznačeny levá a pravá mozková hemisféra, rýhy a závity. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také mozek.

Cirkadiánní rytmus je pravidelný rytmus tělesných a duševních změn u většiny živých organismů (tedy i lidí), který se opakuje přibližně každých 24 hodin, a který je regulován zejména světelnými podmínkami v bezprostředním okolí daného organismu. Cirkadiánní rytmus zejména reguluje ospalost i bdělost v průběhu dne i noci. U zdravého člověka se tato období pravidelně střídají.

Srdeční rytmus je pravidelné střídání systoly (stahu neboli kontrakce srdečního svalu) a diastoly (uvolnění neboli relaxace srdečního svalu). Srdeční rytmus je udáván převodním systémem srdečním. Je-li srdeční rytmus narušen, hovoříme o arytmii. Viz také srdeční frekvence.

Senná rýma je alergická reakce na pyly (tedy zdaleka nejen na seno!), která se u alergického člověka spustí, když se pyl dostane do kontaktu se sliznicí úst, nosu, krku či do očí. Senná rýma se zhoršuje v období kvetení rostlin, na jejichž pyly je člověk alergický, zvláště pak za teplého, vlhkého a větrného počasí. Viz také alergická rýma, rýma.

Sinusový rytmus jsou (zjednodušeně řečeno) elektrické signály pravidelně generované v sinoatriálním uzlu, které jsou po srdci rozvedeny systémem vedení vzruchu (ten je tvořen specializovanými buňkami). Nejprve jsou ke stahu stimulovány obě srdeční síně, poté se vzruch šíří do atrioventrikulárního uzlu a následně je veden vodivými vlákny dále prostřednictvím tzv. Hisova svazku, který se pak dále dělí na dva menší svazky (Tawarova raménka). Jednotlivá vlákna těchto svazků (Purkyňova vlákna) pak vstupují do svalů srdečních komor. Šíření vzruchu touto cestou a jeho přesné načasování jsou základní podmínkou pro to, aby srdce pracovalo efektivně.

Nealergická rýma je jiný název pro vazomotorickou rýmu. Viz také rýma.

Idiopatická rýma je jiný název pro vazomotorickou rýmu.

Rychlost sedimentace erytrocytů je jiný název pro sedimentaci erytrocytů.

Vrcholová výdechová rychlost je jiný název pro vrcholový výdechový průtok.

Poruchy srdečního rytmu je jiný název pro arytmie. Viz také porucha.

Zobrazeno 1 až 10 z 43

Počet výsledků