Počet výsledků: 88

Otevřít filtraci

Mezioborová spolupráce je vzájemná spolupráce mezi odborníky různých specializací. České zdravotnictví disponuje dostatečným množstvím vysoce erudovaných odborníků různých oborů, vybavených potřebnou diagnostickou technikou a potřebnými terapeutickými nástroji. Problém je koordinace péče u pacientů, kteří nerespektují nebo nevyužívají koordinační roli svého praktického lékaře. Odborníky navštěvují spontánně, nekoordinovaně, aniž by si byli vědomi rizik, která s tím souvisejí. Riziko představují zejména zdvojení léků stejného účinku s rozdílným názvem, lékové interakce, zbytečná invazivní vyšetření, úzká zaměření vrcholných specialistů, chybění komplexního pohledu na pacienta. Praktický lékař by měl umět komunikovat se specialisty, podle potřeby i osobně. Pokud je to naléhavé, měl by se angažovat v pacientův prospěch a sjednat vyšetření v potřebném termínu. Praktický lékař, který umí vyhodnotit bio-psycho-sociální aspekty pacienta a zná jeho preference, jeho zdravotní historii, má všechny informace z odborných vyšetření k dispozici a umí zhodnotit jeho aktuální zdravotní stav, je ideálním koordinátorem péče a rádcem pacienta. Pacient může přispět k mezioborové spolupráci tím, že z jeho chování vyplývá úcta a respekt k lékaři, který jej na vyšetření odeslal i který jej vyšetřil. To samozřejmě nevylučuje kritické hodnocení, je-li na místě.

CEA je zkratka pro karcinoembryonální antigen.

Před cestou do zahraničí, zejména do exotických zemí, je vhodné se poradit s praktickým lékařem a konzultovat zdravotní rizika cesty a země, která má být navštívena. Především se jedná o vhodná očkování, doporučení výbavy léky a zdravotnickými prostředky, eventuálně vyhodnocení rizik s ohledem na existující chronické onemocnění cestovatele. Praktický lékař poradí ve většině případů sám, event. doporučí konzultaci na příslušném odborném pracovišti cestovní medicíny. Viz také prevence.

Celogenomové sekvenování neboli WGS (zkratka pochází z anglického názvu whole-genome sequencing) je „přečtení“ kompletní genetické informace (většinou DNA, v případě virů DNA nebo ribonukleová kyselina) nějakého organismu.

Certifikát kvality a bezpečí osvědčuje skutečnost, že ve zdravotnickém zařízení je poskytována kvalitní a bezpečná zdravotní péče a že poskytovatel zdravotních služeb má vytvořen funkční a efektivní systém pro posuzování výkonnosti a kontinuálního zvyšování kvality zdravotní péče a bezpečí pacientů; je vydáván podle § 105 zákona o zdravotních službách.

Asociace klinických logopedů České republiky (AKL ČR) sdružuje klinické logopedy a logopedy ve zdravotnictví. Prvořadým cílem činnosti AKL ČR je hájit a prosazovat oprávněné profesní zájmy svých členů, koordinovat jejich činnost a v etické rovině korigovat výkon logopedické praxe. Viz také klinický logoped.

Červené krvinky je lidový název pro erytrocyty.

Žlučové cesty je souhrnné označení pro soustavu žlučovodů – tedy přirozeně se vyskytujících „trubiček“ v živém organismu, kterými protéká žluč. Viz také žluč.

Ústav zdravotnických informací a statistiky České republiky (ÚZIS ČR) je organizační složkou státu, jejímž zřizovatelem je Ministerstvo zdravotnictví. Podle zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách), je ÚZIS ČR správcem Národního zdravotnického informačního systému (NZIS).

Agentura pro zdravotnický výzkum České republiky (AZV ČR) je organizační složkou státu v přímé působnosti Ministerstva zdravotnictví České republiky. Je samostatnou účetní jednotkou a jejím základním účelem je podpora aplikovaného výzkumu ve zdravotnictví v souladu se zákonem č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací z veřejných prostředků a o změně některých souvisejících zákonů.

Zobrazeno 1 až 10 z 88

Počet výsledků