Počet výsledků: 8

Otevřít filtraci

Komunitní pneumonie neboli CAP (zkratka pochází z anglického názvu community-acquired pneumonia) označuje zápal plic, kterým se člověk nakazil mimo zdravotnické zařízení. CAP je nejčastějším typem zápalu plic a postihuje lidi všech věkových kategorií. Mezi její původce patří bakterie, viry, plísně a parazité. Diagnóza se stanoví na základě příznaků, fyzikálního vyšetření, rentgenového snímku a/nebo vyšetření sputa. Pacienti s CAP někdy vyžadují hospitalizaci. Některým formám CAP lze předcházet očkováním. Viz také pneumonie, nozokomiální pneumonie.

Komunitní péče znamená poskytování intervencí a podpory na úrovni městských čtvrtí, obcí a na venkově ve správné podobě tak, aby pacient dosáhl co největší úrovně nezávislosti (samostatnosti, soběstačnosti) a kontroly nad svým životem. Jde tedy o systém služeb, systém odborné podpory a pomoci v komunitě (ve společenství, v běžných životních podmínkách) a komunitou (společenstvím), nastavení běžné populace k akceptování handicapovaných občanů a k ochotě a připravenosti být jim dle svých možností přirozeně ku pomoci.

Komunitní přenos (u infekčního onemocnění) je charakterizován 30% nebo vyšším podílem případů, u kterých není jasný zdroj nákazy nebo nebyly importovány, a to při úhrnném týdenním počtu nově diagnostikovaných osob v dané oblasti 30/100 000 obyvatel nebo vyšší. V této situaci se nákaza začíná šířit v doposud nepostižené populaci, tedy například u osob, které nepobývaly v zasažené oblasti nebo nebyly v kontaktu se známým zdrojem nákazy. Viz také přenos infekce.

Atypická pneumonie je jakýkoli typ zápalu plic, který není způsoben jedním z patogenů nejčastěji spojovaných s tímto onemocněním. Její klinický obraz je v kontrastu s „typickou“ pneumonií. Atypickou pneumonii může způsobovat celá řada mikroorganismů. Termín „atypická pneumonie“ byl zaveden ve 30. letech 20. století, aby lékaři lépe odlišili pacienty s bakteriálním zápalem plic způsobeným Streptococcus pneumoniae, který byl v té době nejznámější a nejčastěji se vyskytující formou zápalu plic. Toto rozlišení bylo v minulosti považováno za důležité, protože odlišovalo pacienty, u nichž je větší pravděpodobnost výskytu „typických“ respiračních příznaků, od pacientů, u nichž je větší pravděpodobnost výskytu „atypických“ celkových příznaků, podobajícím se např. příznakům chřipky (jako je horečka, bolest hlavy, pocení a myalgie). Viz také atypický, zápal plic (pneumonie).

Mycoplasma pneumoniae je bakterie, která způsobuje zápal plic. Je to nejčastější příčina zápalů plic u školních dětí a mladých dospělých do 30 let. Onemocnění se vyskytují v epidemiích v několikaletých cyklech zejména v pozdním létě a na podzim, sporadické případy se vyskytují po celý rok. Viz také mykoplazmata, mykoplazmové infekce.

Pneumonie je odborný název pro zápal plic. Viz také pneumo(n)-.

Nozokomiální pneumonie neboli HAP (zkratka pochází z anglického názvu hospital-acquired pneumonia) označuje zápal plic, kterým se člověk nakazil ve zdravotnickém zařízení. Z epidemiologického hlediska je HAP definována jako pneumonie, která vzniká nejdříve 48 hodin od přijetí pacienta do nemocnice a nejpozději do 14. dne od propuštění pacienta z nemocnice. HAP je druhou nejčastěji se vyskytující nozokomiální infekcí (po infekcích močových cest), a obvykle prodlužuje pobyt v nemocnici o 1–2 týdny. Viz také pneumonie, komunitní pneumonie.

Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je bakterie (přesněji řečeno jeden konkrétní druh streptokoka), která je zodpovědná za většinu případů komunitní pneumonie. Pneumokok se běžně nachází na sliznici horních dýchacích cest, kde je součástí normální mikroflóry u 5–10 % zdravých dospělých a u 20–40 % dětí. U vnímavých jedinců s oslabeným imunitním systémem, jako jsou starší lidé a malé děti, se však bakterie může stát patogenní a rozšířit se do dalších míst, kde způsobí onemocnění. Streptococcus pneumoniae se šíří prostřednictvím kapénkové infekce. Streptococcus pneumoniae je hlavní příčinou komunitní pneumonie a meningitidy u dětí a starších osob, a také sepse u osob nakažených HIV. Pneumokok způsobuje i mnoho jiných typů pneumokokových infekcí, než je „jen“ zápal plic. Mezi tato tzv. invazivní pneumokoková onemocnění se řadí bronchitida, rinitida, sinusitida, otitida, konjunktivitida, meningitida, sepse, osteomyelitida, septická artritida, endokarditida, peritonitida, perikarditida apod. Odvozené přídavné jméno je pneumokokový. Viz také streptokoky, invazivní pneumokoková onemocnění.

Zobrazeno 1 až 8 z 8

Počet výsledků